Eddie Hearn ende beson se Anthony Joshua është boksieri më i mirë në botë i peshave të rënda, pavarësisht se u nokautua nga Andy Ruiz Jr.

Promoteri i njohur Hearn u kërkua nga SPORTbible të rendit pesë boksierët më të mirë në botë dhe qëndroi besnik ndaj boksierit të tij Joshua.

Joshua u mahnit nga Ruiz Jr në qershor dhe humbi titujt e tij WBA, IBF dhe WBO si dhe statusin e tij si numri 1 i peshave të rënda në botë.

Dyshja do të takohen në një revansh në Arabinë Saudite, më 7 dhjetor me AJ kërkon hakmarrje nga ankthi i tij New York.

Por, Hearn ende mendon se Joshua është më i mirë se Tyson Fury, Deontay Wilder dhe njeriu që e rrëzoi atë në Madison Square Garden.

Andy Ruiz Jr dhe Anthony Joshua (Foto: Al Bello/Getty Images/Guliver)

“Në mendjen time, janë Joshua, Ruiz, Fury, Wilder dhe Dillian Whyte – ata janë pesë më të mirët”, ka thënë fillimisht Hearn për SPORTbible.

“Oleksandr Usyk do të jetë atje, por ai ende nuk ka pasur një luftë në peshat e rënda, kështu që unë nuk po e fus atë.”

“Ky është mendimi im, kjo është ajo që unë besoj me të vërtetë që është renditja”.

Tyson Fury dhe Deontay Wilder (Foto: Harry How/Getty Images/Guliver)

“Por ka dy versione të kësaj – mendja ime dhe renditja në letër”.

“Në letër, unë them Ruiz, Fury, Joshua, Wilder dhe Dillian Whyte”.

“Për mua, Ruiz ka fitoren më të mirë, sepse ai nokautoi, për mendimin tim, boksierin më të mirë në planet në peshat e rënda”, përfundoi promoteri i njohur. /Telegrafi/