La Liga ka qenë gjithmonë e mbushur me sulmues elitarë, ndërsa në sezonin 2022/2023 i është bashkëngjitur edhe sulmuesi polak, Robert Lewandowski.

Ylli i Barcelonës tashmë është duke konkurruar për golashënuesin më të mirë të këtij edicioni, së bashku me kapitenin e Real Madridit, Karim Benzema.

Në renditjet e para në listë është edhe sulmuesi i Kosovës, Vedat Muriqi, i cili mbron ngjyrat e Mallorcas.

Golashënuesit më të mirë në histori të Realit – a do të mund Benzema ta arrijë Ronaldon Golashënuesit më të mirë në histori të Realit – a do të mund Benzema ta arrijë Ronaldon

Golashënuesit më të mirë në La Liga deri më tani në këtë sezon:

Renditja Futbollisti Klubi Gola
1 Robert Lewandowski Barcelona 13
2 Joselu Espanyol 10
3 Karim Benzema Real Madrid 9
4 Borja Iglesias Real Betis 8
=4 Vedat Muriqi Mallorca 8
=4 Iago Aspas Celta Vigo 8
=4 Alexander Sorloth Real Sociedad 8
8 Alvaro Morata Atletico Madrid 7
=8 Brais Mendez Real Sociedad 7
10 Federico Valverde Real Madrid 6
=10 Vinicius Junior Real Madrid 6
=10 Chimy Avila Osasuna 6
=10 Antoine Griezmann Atletico Madrid 6
14 Sergio Leon Real Valladolid 5
=14 Inaki Williams Athletic Club 5
=14 Edinson Cavani Valencia 5
=14 Gorka Guruzeta Athletic Club 5
=14 Ousmane Dembele Barcelona 5
=14 Cristhian Stuani Girona 5
=14 Isi Palazon Rayo Vallecano 5
=14 Enes Unal Getafe 5

Kush ishte golashënuesi më i mirë i sezonit të kaluar

Në edicionin 2021/2022 munguan emra, si Lionel Messi e Cristiano Ronaldo, në listën e golashënuesve më të mirë në kampionatin spanjoll, të cilin e kryesoi Karim Benzema.

Sulmuesi i Real Madridit ishte në formë frymëzuese duke i ndihmuar klubit ta fitonte titullin e La Ligas dhe Ligën e Kampionëve.

Reklama

Francezi realizoi 27 gola në kampionat duke e fituar trofeun Pichichi (që është emëruar sipas ish-sulmuesit të Athletic Bilbaos, Rafael ‘Pichichi’ Moreno). /Telegrafi/

Reklama