LAJMI I FUNDIT:

Golashënuesit më të mirë në histori të Realit – a do të mund Benzema ta arrijë Ronaldon

Golashënuesit më të mirë në histori të Realit – a do të mund Benzema ta arrijë Ronaldon
(Foto: beIN SPORTS)

Real Madridi konsiderohet ndër klubet më të mëdha evropiane të të gjitha kohërave.

Los Blancos kanë fituar më së shumti tituj në Spanjë dhe kanë një dashuri me Ligën e Kampionëve, të cilën e kamë fituar plot 14 herë – dyfish më shumë se klubi i dytë më i mirë.


Prandaj nuk është befasi që disa prej yjeve më të mëdha në histori të futbollit e kanë veshur fanellën e klubit mbretëror duke arritur statistika mbresëlënëse golashënuese.

Cristiano Ronaldo është golashënuesi më i mirë në histori të klubit me 451 gola në 438 paraqitje. Ai është futbollisti i vetëm në histori të Realit që ka shënuar më shumë se një gol për ndeshje dhe e ka fituar katër herë Ligën e Kampionëve dhe katër Topa të Artë gjatë kohës sa luante në Santiago Bernabeu.

(Foto: Eurosport)

Karim Benzema është lojtari i vetëm aktiv i Madridit që përfshihet në listën e golashënuesve më të mirë në histori të klubit. Me 329 gola në 616 paraqitje, francezi është golashënuesi i dytë më i mirë, duke e fituar një herë çmimin Pichichi dhe pesë herë Ligën e Kampionëve.

Real Madridi merr fitore të madhe në udhëtim te Bilbao
Lexo po ashtu Real Madridi merr fitore të madhe në udhëtim te Bilbao

Legjenda Raul është i treti në listën e golashënuesve të Realit me 323 gola, derisa e ka fituar tri herë Ligën e Kampionëve me Los Blancos.

Në vijim lista me top-20 golashënuesit më të mirë në histori të Real Madridit:

Renditja Futbollisti Golat Ndeshjet Vitet
1 Cristiano Ronaldo 451 438 2009-2018
2 Karim Benzema 335 623 2009-…
3 Raul Gonzalez 323 741 1994-2010
4 Alfredo Di Stefano 308 396 1953-1964
5 Carlos Santillana 290 645 1971-1988
6 Ferenc Puskas 242 262 1958-1967
7 Hugo Sanchez 208 282 1985-1992
8 Francisco ‘Paco’ Gento 182 600 1953-1971
9 Pirri 172 561 1964-1980
10 Emilio Butragueno 171 463 1983-1995
11 Amancio Amaro 155 471 1962-1976
12 Michel 130 559 1982-1996
13 Fernando Hierro 127 601 1989-2003
14 Pahino 125 143 1948-1953
=15 Juanito 121 401 1977-1987
=15 Gonzalo Higuain 121 264 2007-2013
17 Gareth Bale 106 258 2013-2020. 2021-2022
=18 Ronaldo Nazario 104 177 2002-2007
=18 Luis Molowny 104 198 1946-1957
=20 Sergio Ramos 101 671 2005-2021
=20 Ivan Zamorano 101 173 1992-1996

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Barcelona kontakton ish-yllin e tyre i cili ështe ende aktiv në futboll, për t’u bërë asistent i Flickut

Barcelona kontakton ish-yllin e tyre i cili ështe ende aktiv në futboll, për t’u bërë asistent i Flickut

La Liga
Real Madridi do të nënshkruajë këtë verë me sulmuesin që shënoi 18 gola për vetëm 1.5 milionë euro

Real Madridi do të nënshkruajë këtë verë me sulmuesin që shënoi 18 gola për vetëm 1.5 milionë euro

La Liga
Eksod te Bayern Munichu këtë verë – largohen shtatë futbollistë, vlera e të cilëve llogaritet 340 milionë euro

Eksod te Bayern Munichu këtë verë – largohen shtatë futbollistë, vlera e të cilëve llogaritet 340 milionë euro

Bundesliga
Man City është gati të shesë një nga blerjet e tyre më të mëdha në histori vetëm një vit pasi e solli atë në Etihad

Man City është gati të shesë një nga blerjet e tyre më të mëdha në histori vetëm një vit pasi e solli atë në Etihad

Premier League
Hansi Flick dëshiron ta bëjë yllin e Leverkusenit blerjen e parë te Barcelona

Hansi Flick dëshiron ta bëjë yllin e Leverkusenit blerjen e parë te Barcelona

La Liga

"Nuk do të toleroj dikë që të përdorë emrin tim" - Ter Stegen shpërthen dhe mohon të ketë folur me Laportan për Xavin

La Liga
Kalo në kategori