Gianni Infantino, avokati 49-vjeçar i cili u zgjodh për të udhëhequr FIFA-n nga kriza më e madhe në historinë e trupit qeverisës të futbollit, siguroi sot me aklamacion një mandat të dytë.

Një ndryshim i statutit i njoftuar këtë javë do të thoshte se delegatët nga 211 organet qeveritare kombëtare të futbollit nuk kishin nevojë të merrnin votat në Kongresin të FIFA-s në Paris për të treguar mbështetjen e tyre për zviceranin ndërsa kërkonte një mandat të plotë katërvjeçar.

Ardhja në krye të botës së futbollit erdhi pasi një skandal të madh korrupsioni në vitin 2015, e cila hoqi një gjeneratë të liderëve duke përfshirë paraardhësin e tij, Sepp Blatter dhe ish-shefin e Infantinos, Michel Platini.

Gianni Infantino (Foto by Richard Heathcote/Getty Image/Guliver)

Infantino stabilizoi financat e FIFA-s pasi u goditën nga shpenzimet ligjore që lidhen me një hetim të hollësishëm të Departamentit të Drejtësisë për korrupsion dhe arriti të zgjerojë ngjarjen më të shquar dhe fitimprurëse të FIFA-s, Kupën Botërore të meshkujve, në 48 ekipe duke filluar nga viti 2026.

Por ai është përballur me rezistencë të ashpër dhe kritika ndaj inovacioneve të tjera, sidomos për një përpjekje të stopuar arritjen e një marrëveshje 25 miliardë dollarëshe me konglomeratin japonez për dy turne të rinj. Ai gjithashtu dështoi në një përpjekje për të rritur numrin e kombëtareve në 48-sosh në Kupës e Botës së vitit 2022, duke e pranuar humbjen vetëm dy javë më parë.

Pavarësisht nga pengesat, Infantino mori mbështetje të mjaftueshme për të qëndruar në Krye të FIFA-s. /Telegrafi/