Arsenali ka marrë edhe fitoren e tretë radhazi në Ligën e Evropës dhe të 11-tën në të gjitha garat.

Londinezët kanë triumfuar në udhëtim tek Sportingu me rezultat minimal 0-1.

Ishin mysafirët të cilët rrezikuan të parët, nëpërmjet Henrikh Mkhitaryan, por që goditja e tij nuk ishte e saktë në minutën e 25-të.

Sportingu u kundërpërgjigj gjashtë minuta më vonë me kapitenin Luis Nani, por që gjuajtja e tij shkoi jashtë.

(Photo by David Ramos/Getty Images)

Vendasit në pjesën e parë kërkuan dy herë penallti me Nanin e Monteron, por kështu nuk mendoi gjyqtari sllovak Skomina.

Me rezultatin e barabartë 0-0 përfunduan 45 minutat e para të kësaj sfide.

Arsenali e nisi më fuqishëm pjesën e dytë, kur shënoi një gol me Danny Welbeck, por që u anulua pasi anglezi më parë kishte shkaktuar ndërhyrje të palejueshme.

(Photo by David Ramos/Getty Images)

Golin e epërsisë Arsenali e gjeti në minutën e 78-të, kur pas një gabimi të mbrojtësit vendas Coates, Welbeck doli i vetëm përballë portierit vendas dhe shënoi për 0-1.

(Photo by David Ramos/Getty Images)

Me këtë fitore Arsenali vazhdon kryesimin në Grupin E me nëntë pikë të tubuara, tri më shumë se Sportingu.

Në ndeshjen e ardhshme, Topçinjtë përsëri do të përballen me Sportingun por kësaj radhe në Londër. /Telegrafi/