Ka përfunduar nata e parë gjysmëfinale e festivalit të madh evropian, ‘Eurovision 2019’. Një natë me plot emocione dhe spektakël nga Izraeli, solli gjithsej 17 performanca nga 17 shtete të ndryshme.

Dhjetë është numri i shteteve që arritën të shkojnë në finale, të cilat rezultuan si më të votuarat nga juria dhe publiku.

Të gjitha lajmet nga Eurovision Të gjitha lajmet nga Eurovision

Më poshtë gjeni emrat e 10 shteteve që kalojnë në natën finale të ‘Eurovison 2019’:

1. Greqia – Katerine Duska me “Better Love”
2. Bjellorusia – ZENA me “Like It”
3. Serbia – Nevene Bozovic me Kruna”
4. Qiproja – Tamta me “Replay”
5. Estonia – Victor Crone me “Storm”
6. Republika Çeke – Lake Malawi me “Friend Of A Friend”
7. Australia – Kate Miller-Heidke me “Zero Gravity”
8. Islanda- Hatari “Hatrið mun sigra”
9. San Marino – Serhat, “Say Na Na Na”
10. Sllovenia – Zala Kralj & Gasper Santl me “Sebi”

Ndryshe, nesër (e mërkurë) në natën e dytë të Eurovisionit pritet të performojë këngëtarja shqiptare, Jonida Maliqi, me këngën “Ktheju Tokës”. /Telegrafi/