Shpërblimet financiare për futbollistët në nivelit elitar janë të mëdha dhe milionat vetëm po shtohen.

Gjithnjë e më shumë para po hidhen në sport, ndërsa audienca po vazhdon të rritet, ku lojtarët tani kanë rroga shumë të mëdha.

Për më tepër, popullariteti i lojtarëve në të gjithë globin bën që shumë prej tyre të kenë edhe marrëveshje fitimprurëse për reklamim.

View this post on Instagram

Stay focused on your goals 💪🏻

A post shared by Cristiano Ronaldo (@cristiano) on Feb 28, 2020 at 12:50pm PST

Nike, Adidas, kompani ushqimore dhe të pijeve, linja ajrore dhe shumë e shumë biznese tjera, duan që emrat më të mëdhenj të futbollit të jenë fytyra të fushatave të tyre reklamuese.

Marca ka zbuluar top 10, lojtarët më të pasur, kur në krye nuk janë as Lionel Messi e as Cristiano Ronaldo.

Kapiteni i ekipit kombëtar të Bruneit, Faiq Bolkiah, është nipi i Sulltanit të Bruneit, Hassanal Bolkiah, i cili ka një pasur në vlerë prej 20 miliardë dollarë.

Pasuria personale e Faiqit është e panjohur, sidoqoftë, dihet se ka një shumë të madhe parash.

10. Paul Pogba, Man Utd (85 milionë dollarë)

9. Eden Hazard, Real Madrid (100 milionë dollarë)

8. Andres Iniesta, Vissel Kobe (120 milion dollarë)

7. Gareth Bale, Real Madrid (125 milionë dollarë)

6. Wayne Rooney, Qarku Derby (160 milionë dollarë)

5. Neymar, Paris Saint-Germain (185 milionë dollarë)

4. Zlatan Ibrahimovic, AC Milan (190 milionë dollarë)

3. Lionel Messi, Barcelona (400 milionë dollarë)

2. Cristiano Ronaldo, Juventus (450 milionë dollarë)

1. Faiq Bolkiah, Leicester (20 miliardë dollarë)

/Telegrafi/