Real Madridi është për një nuancë skuadër më e mirë se Barcelona në përballjet e tyre në derbin e madh spanjoll të njohur si El Clasico.

Edhe pse hera e parë që ata u takuan ishte në vitin 1902, me një fitore 3-1 nga Barcelona, viti 1916 filloi një epokë, të paktën, në botën e futbollit.

Ajo shënoi datën e përballjes së parë zyrtare mes Real Madridit dhe Barcelonës.

Që atëherë, ata janë përballur në gjithsej 252 raste, të spërkatura pak a shumë me rivalitet, pak a shumë me harmoni. Futbolli kështu është në fund të fundit.

Barcelona – Real Madrid: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim i El Clasicos Barcelona – Real Madrid: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim i El Clasicos

Gjatë gjithë këtyre viteve, barazia ka mbizotëruar pothuajse në të gjitha fushat që mund të llogariten në fushë dhe e para prej tyre tregon se vetëm dy fitore ndajnë Real Madridin dhe Barcelonën.

Reklama
Reklama

Gjithsej 101 fitore në favor të Los Blancos dhe 99 për Blaugranët. Pjesa tjetër, barazime, plot 52 ndeshje.

El Clasico, vetëm disa javë më parë

Më 2 mars, El Clasico u luajt në Santiago Bernabeu, në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Copa del Rey. Rezultati ishte 0-1, falë autogolit të Eder Militao, në një ndeshje të shënuar me dominim pa sukses përballë portës së Los Blancos.

Apriori, pritet që skenari që do të zhvillohet këtë të diel nga ora 21:00 të jetë shumë i ndryshëm nga ai i Kupës së Spanjës, pasi është mundësia e fundit që djemtë e Carlo Ancelottit të ngjiten si një gozhdë që digjet pas titullit në La Liga. /Telegrafi/