LAJMI I FUNDIT:

Aubameyang nuk mund të regjistrohet nga Barca për shkak të një rregulli të ligës

Aubameyang nuk mund të regjistrohet nga Barca për shkak të një rregulli të ligës
(Fotomontazh: Daily Mail)

Federata Spanjolle e Futbollit ka konfirmuar se Pierre-Emerick Aubameyang nuk mund të riregjistrohet si futbollist i Barcelonës këtë sezon duke e lënë të bllokuar te Chelsea deri në fund të sezonit.

Sulmuesi nga Gaboni ka duruar një rikthim të mjerueshëm në Ligën Premier pasi mbërriti në Stamford Bridge në gusht, ndërsa është pohuar se ai do të ishte i gatshëm të bënte çdo sakrificë të nevojshme për t’u kthyer në Camp Nou.

Disa raporte sugjerojnë se ai madje do të ishte i gatshëm të luante ‘pothuajse falas’ te Blaugranët, në mënyrë që të fitonte më shumë aksione në ekipin e parë.

Megjithatë, pasi filloi sezonin me gjigantët katalunas, Aubameyang u çregjistrua nga klubi kur iu bashkua Chelseat dhe rregullat e FA spanjolle thonë se një lojtar nuk mund të riregjistrohet në të njëjtin sezon.

Reklama
(Foto: Getty Images)

Kjo do të thotë se sulmuesi tani duhet të qëndrojë në Stamford Bridge dhe të përpiqet të rikthehet në ekip pasi ka rënë në përzgjedhjet e trajnerit Graham Potter.

Aubameyang nuk ka startuar asnjë ndeshje për Chelsean që nga nëntori dhe huazimi i Joao Felix vetëm sa do ta rritë konkurrencën në pozicionet sulmuese.

Ai kishte shpresuar për një rrugë arratisjeje për t’u kthyer në Barcelonë, me Sport që raportoi se po priste një rikthim nëse Memphis Depay largohej nga klubi.

Gazeta spanjolle raportoi se 33-vjeçari e kupton se kishte ‘gabuar’ që u largua nga Barca në verë dhe se do të ishte i gatshëm të sakrifikonte pagën e tij për t’u kthyer. Besohet se do të kishte pranuar çdo shumë që ish-klubi i tij mund ta përballonte.

Reklama

Dëshpërimi i Aubameyang vjen pas një periudhe zhgënjyese te Chelsea. Ish-kapiteni i Arsenalit ka luftuar për të zënë një vend në skuadrën e Potter dhe e ka gjetur veten në bankën rezervë. /Telegrafi/