Arsenali thuhet se i ka ofruar Milanit shërbimet e sulmuesit Alexandre Lacazette, pasi kontrata e 30-vjeçarit skadon verën e ardhshme.

Sipas mediumit italian Calciomercato.com, sulmuesi francez mund të largohet nga Arsenali, ndoshta këtë dimër dhe se Topçinjtë i kanë dhënë Milanit një mundësi për të nënshkruar me ish-sulmuesin e Lyonit.

Lacazette iu bashkua Arsenalit në korrik të vitit 2017 dhe ka hyrë në vitin e fundit të kontratës pesëvjeçare që ai nënshkroi në atë kohë.

Lacazette lojtari i parë që do të largohet nga Arsenali në janar Lacazette lojtari i parë që do të largohet nga Arsenali në janar

Francezi ka luajtur vetëm një herë në Ligën Premier këtë sezon dhe ka shënuar 72 herë në 192 ndeshje konkurruese që kur iu bashkua klubit londinez.

Ai shënoi 129 gola në 275 ndeshje me Lyonin në vendlindjen e tij dhe ka luajtur 16 herë me ekipin kombëtar.

Raporti zbulon se paga e tij aktualisht është 9 milionë euro në sezon dhe Arsenali nuk duket i gatshëm të rinovojë me sulmuesin.

Olivier Giroud mbërriti në Milano para sezonit 2021/22, ndërsa Zlatan Ibrahimovic nënshkroi një marrëveshje të re të vlefshme deri në qershor të 2022.

Kur dy veteranët kanë qenë jashtë javëve të fundit, Ante Rebic është rritur për të luajtur si sulmues i vetëm për Rossonerët. /Telegrafi/