Klubet e Ligës Premier janë relativisht të qeta gjatë kësaj periudhe kalimtare.

Për përforcimet e radhëve të tyre me 208 lojtarë kanë shpenzuar 1.28 miliard euro. Kjo është 150 transferime më pak se sezoni i kaluar, kur kompensimi i përgjithshëm u rrit me 400 milionë euro. Diferenca nga sezoni rekord i vitit të kaluar është edhe më i madh për 900 milion euro.

Afati i kalimtar në ligat angleze përfundon nesër në 18:00, dhe sipas zërave të tanishme, ai bilanc mund të ndryshojë ndjeshëm pasi që janë njoftuar transferime të reja gjatë orëve të fundit.

Ne mund të shohim se si skuadrat më të forta angleze mund të hyjnë në sezonin e ri me një staf krejtësisht ndryshe nga sa kanë tani, dhe kjo është veçanërisht e vërtetë për skuadrat që kanë qenë më të qeta në periudhat e kalimit të tranzicionit – rivalët e Londrës, Arsenal dhe Tottenham. Pjesa më e madhe e këtyre transferimeve varet nga largimet e mundshme.

Për shembull, Manchester United në orët e fundit mund ta largojë Paul Pogban, i cili mund ta vazhdojë karrierën në Real Madrid apo Juventus, megjithëse çmimi i caktuar prej rreth 150 milionë eurove është gjoja shumë i lartë për të dy klubet. Ndoshta transferimi më i çuditshëm në listë është ai i Los Celsos, i cili u ble nga Real Betisi vetëm një muaj më parë për 22 milion euro dhe tani Betis mund të fitojë dyfishin.

Arsenali më në fund po kërkon përforcime në pozicionet mbrojtëse. Francezi Upamecano është i njohur për një nga talentet më të mëdha në pozicion, ndërsa Tierney 22-vjeçar duhet të jetë një zgjidhje afatgjate në krahun e majtë.

Liverpooli, i cili nuk solli ndonjë përforcim të madh, pritet të përforcohet me Dorukhan Tokozin, krijuesin turk të Besiktasit.

Paolo Dybala (Juventus -> Tottenham) – 70 milionë euro

Giovani Lo Celso (Real Betis -> Tottenham) – 55 milionë euro

Christian Eriksen (Tottenham -> Manchester United) – 60 milionë euro

Wilfried Zaha (Crystal Palace -> Everton) – 80 milionë euro

Dayot Upamecano (Red Bull Leipzig -> Arsenal) – 70 milionë euro

Kiean Tierney (Celtic -> Arsenal) – 30 milionë euro

Bruno Fernandes (Sporting -> Manchester United) – 60 milionë euro

Dorukhan Tokoz (Besiktas JK -> Liverpool) – 20 milionë euro

Philippe Coutinho (Barcelona – > Tottenham/Arsenal) – 30 milionë euro (huazim). /Telegrafi/