Duke qëndruar te Real Madridi, ata ishin pothuajse të njohur ose me shumë pak përvojë futbolli në nivelin elitar.

Reklama

Në disa raste ato ishin lojëra të rrezikshme dhe në të tjera gjithçka ishte rezultat i një lëvizjeje të shpejtë nga drejtuesit sportiv të klubit, duke parashikuar lëvizjet e rivalëve të tyre të mëdhenj, Barcelonës.

Në këtë raportim flitet për lojtarë si Vinicius, Valverde, Rodrygo, Militao dhe madje edhe Camavingan.

Real Madridi synon të bëjë 'çmenduri' për të transferuar Sonin nga Tottenhami Real Madridi synon të bëjë 'çmenduri' për të transferuar Sonin nga Tottenhami

Secili prej tyre mbërriti në Real Madrid përmes rrugëve të ndryshme, por të gjithë kanë dy gjëra të përbashkëta: së pari, se ishin cak i Juni Calafat dhe ata dinin të shumëfishonin vlerën e asaj që u investua.

Reklama

Reinier dhe Lunin janë dy lojtarët që nuk kanë shpërthyer për mungesë mundësish, por ka ende kohë.

Reklama

Odegaard nuk ishte në gjendje të shkëlqente në ekipin e parë, por shitja e tij për 35 milionë euro, shtatë herë më shumë se sa pagoi Los Blancos për norvegjezin në vitin 2015, ishte një kthim i mirë.

Sipas Transfermarkt, Vinicius është lojtari më i vlefshëm në La Liga me 100 milionë euro. Real Madridi pagoi 35 milionë euro dhe vlera e tij është shumëzuar me pesë, nga 20 milionë euro që vlerësohej në vitin 2018, në vlerën e tij aktuale prej 100 milionë.

Reklama

Duhet thënë se vlera e çdo lojtari merret duke përdorur variabla të ndryshëm si vitet nën kontratë, mosha, performanca dhe efikasiteti për sa i përket faktorëve më të rëndësishëm në futboll, si golat dhe asistimet.

Fede Valverde është lojtari që është rritur më shumë në vlerë gjatë sezonit të kaluar. Ai është i treti në La Liga pas shokut të tij të skuadrës Vinicius dhe Pedrit të Barcelonës.

Reklama
Al-Khelaifi nuk mund t'i ndahet Real Madridit - vazhdon me akuza ndaj Los Blancos Al-Khelaifi nuk mund t'i ndahet Real Madridit - vazhdon me akuza ndaj Los Blancos

Çmimi i Valverdes është rritur nga 1 milion euro në 2016 në vlerën e tij aktuale prej 70 milion euro. Çmimi që Madridi pagoi për të nuk i kalonte 3 milionë euro.

Reklama

I gjashti në listën e Transfermarkt është Militao, një lojtar i cili është rritur edhe në vlerë, por ajo që ka bërë është justifikimi i 50 milionë eurove që klubi i pagoi Portos.

Courtois është i teti më i vlefshëm, duke arritur në 60 milionë euro.

I nënti në renditje nuk është askush tjetër përveç Rodrygo Goes. Ai ndan vlerën 60 milionë euro të portierit.

Real Madrid pagoi 40 milionë euro, por vlera e tij gjatë sezonit të kaluar ka vazhduar të rritet.

Camavinga plotëson rrethin e lojtarëve më të mirë të Real Madridit në listën e lartpërmendur.

Reklama
Tchouameni ka refuzuar super pagë nga PSG për të kaluar te Real Madridi Tchouameni ka refuzuar super pagë nga PSG për të kaluar te Real Madridi

Ai zë vendin e 13-të, me një vlerë të vlerësuar prej 55 milionë eurosh, 25 milionë euro më shumë se sa pagoi Real Madridi për të njëmbëdhjetë muaj më parë.

Reklama

Po të njëjtën vlerë ka edhe Alaba, i cili gjithashtu është rritur në vlerë që kur filloi të luajë për Real Madridin.

Vinicius dhe Rodrygo mbërritën në Real Madrid falë menaxhimit të shpejtë të Juni Calafat.

Prania e tij në Brazil i pengoi të dy lojtarët të angazhoheshin për Barcelonën, duke përfshirë përpjekjet e Gerard Piques në rastin e ish-lojtarit të Flamengos.

Militao nënshkroi pas katër muajsh lojë për Porton.

Një tjetër manovër e aftë, dhe në atë kohë e kritikuar, nga Real Madrid bëri të mundur ardhjen e një qendërmbrojtësi.

Reklama
Klauzolë të re 'anti klub-shtet' dhe shifra marramendëse, Real Madridi dëshira të mbyllë rinovimin e Vinicius Jr për dhjetë ditë Klauzolë të re 'anti klub-shtet' dhe shifra marramendëse, Real Madridi dëshira të mbyllë rinovimin e Vinicius Jr për dhjetë ditë

Uruguaiani ishte padyshim një investim për të ardhmen.

Në lidhje me Camavingan, marrëveshja zgjati shumë, me shumë udhëtime në Francë dhe shumë biseda.

Reklama

Rezultati erdhi dhe me një lëvizje të shpejtë në treg, pasi francezi u angazhua për Real Madridin më 30 gusht të vitit të kaluar. /Telegrafi/