LAJMI I FUNDIT:

Zyrtare: Serie A do të ketë pesë skuadra në Ligën e Kampionëve për sezonin 2024/25

Zyrtare: Serie A do të ketë pesë skuadra në Ligën e Kampionëve për sezonin 2024/25

Italia do të ketë pesë skuadra që do të garojnë në edicionin 2024-25 të Ligës së Kampionëve, pasi Roma dhe Atalanta kaluan në gjysmëfinale të Ligës së Evropës të enjten mbrëma, ndërsa Fiorentina rezervoi vendin e saj në katër më të mirët e Ligës së Konferencës.

Roma arriti në një fitore në total prej 3-1 ndaj Milanit të Stefano Piolit, ndërsa Atalanta mundi Liverpoolin e Jurgen Klopp me të njëjtën diferencë në dy ndeshje. Fiorentina mundi Viktoria Plzen me rezultat 2-0 pas vazhdimeve.


Federata italiane është e para që ka siguruar një vend shtesë në garën kryesore të Evropës, pasi Gjermania dhe Anglia duket se do të luftojnë për vendin tjetër shtesë në Ligën e Kampionëve.

Edicioni 2024/2025 i Ligës së Kampionëve do të ketë 36 klube në vend të formatit aktual prej 32 skuadra.

Ka ende një mundësi ku Italia mund të ketë gjashtë skuadra që do të konkurrojnë në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm.

Në mënyrë që kjo të ndodhë, një skuadër italiane do të duhet të fitojë Ligën e Evropës dhe, më e rëndësishmja, të përfundojë sezonin e Serie A jashtë top katërshes.

Kjo do të thotë se Roma ose Atalanta, të cilët janë në garë, aktualisht janë në vendin e pestë dhe të gjashtë në Serie A./Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Pse fitorja e Atalantës ndaj Torinos do të thotë se Roma nuk do të kualifikohet në Ligën e Kampionëve

Pse fitorja e Atalantës ndaj Torinos do të thotë se Roma nuk do të kualifikohet në Ligën e Kampionëve

Liga e Kampionëve
Luis Enrique tregon hapur se kush do të jetë zëvendësuesi i Mbappes te PSG

Luis Enrique tregon hapur se kush do të jetë zëvendësuesi i Mbappes te PSG

Ligue 1
Konfirmohet ftesa e parë e Sylvinhos për Euro 2024, klubi i njohur jep njoftimin për sulmuesin

Konfirmohet ftesa e parë e Sylvinhos për Euro 2024, klubi i njohur jep njoftimin për sulmuesin

Kombëtarja e Shqipërisë
Hansi Flickut nuk i bën përshtypje ylli i Barcelonës – planifikon ta largojë nga ekipi

Hansi Flickut nuk i bën përshtypje ylli i Barcelonës – planifikon ta largojë nga ekipi

La Liga
Edhe Tyson Fury suspendohet nga boksi pas duelit me Oleksandr Usyk

Edhe Tyson Fury suspendohet nga boksi pas duelit me Oleksandr Usyk

Boks
Dy ofertat që Arda Guler i ka refuzuar tashmë

Dy ofertat që Arda Guler i ka refuzuar tashmë

La Liga
Kalo në kategori