Atalanta kanë njoftuar për largimin e Martin Skrtel, ndërsa Sevilla kanë konfirmuar se Simon Kjaer është drejtuar për në Bergamo.

Largimi i Skrtel u bë zyrtare në një deklaratë të thjeshtë, me 11 fjalë në faqen e internetit të Atalantas.

Lojtari 34-vjeçar u bashkua me skuadrën e kaluar muajin e kaluar, por nuk mori pjesë në dy ndeshjet e tyre në Serie A.

Më vonë u zbulua nga trajneri Gian Piero Gasperini se mbrojtësi sllovak e kishte të vështirë të adaptohej në mbrojtje.

Zëvendësimi i tij do të jetë Kjaer, i cili po kthehet në Itali pas paraqitjeve te Palermo dhe Roma. Mbrojtësi danez ka ardhur në Bergamo si huazim nga Sevilla.

Lojtari është prezantuar tek klubi i ri dhe pritet të formojë një treshe të mbrojtjes së bashku me mbrojtësin shqiptar Berat Gjimshiti dhe brazilianin Rafael Toloi. /Telegrafi/