LAJMI I FUNDIT:

Gazeta amerikane Bloomberg: Mercenarët e Wagnerit po tërhiqen nga Ukraina

Gazeta amerikane Bloomberg: Mercenarët e Wagnerit po tërhiqen nga Ukraina

Themeluesi i grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin, po përgatitet të reduktojë operacionet e saja në Ukrainë.

Reklama

Kështu ka raportuar mediumi amerikan, Bloomberg, duke cituar burime të mirinformuara.

Prigozhinit po lufton me mungesën e mercenarëve dhe municionit në Ukrainë pasi iu ndalua rekrutimi nga burgjet ruse dhe furnizimi me armatim.

Trupat e Wagnerit deri më tani kanë dështuar të në objektivin e tyre kryesor – qytetin ukrainas të Bakhmut – me gjithë përpjekjet dhe humbjet marramendëse.

Tani, Wagner po planifikon të zhvendosë fokusin përsëri në Afrikë, thanë burimet.

Ndryshe, Prigozhin kohët e fundit ishte parë si pasardhës i presidentit rus, Vladimir Putin. Ky i fundit raportohet se ka urdhëruar që të minimizohet suksesi i Wagnerit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Momenti kur copa e raketës ruse bie në rrugë, nëpër të cilën po kalonin shumë vetura në Kiev

Momenti kur copa e raketës ruse bie në rrugë, nëpër të cilën po kalonin shumë vetura në Kiev

Evropa
Zonja e Parë e Ukrainës publikon video nga Kievi: Mëngjesi pas një nate pa gjumë, përsëri ankth

Zonja e Parë e Ukrainës publikon video nga Kievi: Mëngjesi pas një nate pa gjumë, përsëri ankth

Evropa
Kundërofensiva “së shpejti” - u ka thënë komandanti i Forcave Tokësore, trupave të Ukrainës në lindje

Kundërofensiva “së shpejti” - u ka thënë komandanti i Forcave Tokësore, trupave të Ukrainës në lindje

Botë
Pamje që tregojnë se si metrotë në Kiev u bënë 'streha më e madhe e qytetit' për banorët mes sulmeve raketore të Rusisë

Pamje që tregojnë se si metrotë në Kiev u bënë 'streha më e madhe e qytetit' për banorët mes sulmeve raketore të Rusisë

Botë
Burri nga Kalifornia shpallet i pafajshëm pasi kaloi 33 vjet në burg - ky ishte reagimi dhe deklaratat e tij

Burri nga Kalifornia shpallet i pafajshëm pasi kaloi 33 vjet në burg - ky ishte reagimi dhe deklaratat e tij

Amerika
Deklaratat e Kemal Kiliçdaroglu, pas raportimit se Erdogan është fitues në zgjedhjet për president të Turqisë

Deklaratat e Kemal Kiliçdaroglu, pas raportimit se Erdogan është fitues në zgjedhjet për president të Turqisë

Turqia
Kalo në kategori