LAJMI I FUNDIT:

Vrasja e kinematografes në “Rust” – përgjegjësja e armëve padit Alec Baldwin: Ai nuk erdhi në stërvitjet e gjuajtjes me armë para xhirimeve

Vrasja e kinematografes në “Rust” – përgjegjësja e armëve padit Alec Baldwin: Ai nuk erdhi në stërvitjet e gjuajtjes me armë para xhirimeve

Përgjegjësja e armëve për filmin “Rust” – ku një kinematografe u qëllua për vdekje nga një plumb i vërtetë në tetor – po ia hedh një pjesë të fajit të armatosurit Alec Baldwin për dështimin e tij për të marrë pjesë në një seancë stërvitore para xhirimeve.

Reklama

Hannah Gutierrez-Reed ngriti një padi në një gjykatë të Bernalillo County, New Mexico të mërkurën që pretendon se Baldwin, 63 vjeç, injoroi një kërkesë për të marrë pjesë në një seancë stërvitore për gjuajtje me armë rreth një javë para tragjedisë.

Përgjegjësja e armëve fajësoi gjithashtu asistentin e regjisorit David Halls për mosrespektimin e protokollit të vendosur kur ai dyshohet se ia dorëzoi Baldwinit armën pa e thirrur më parë për ta inspektuar armën para përdorimit, thuhet sipas padisë, shkruan DailyMail.

Gutierrez-Reed, 24 vjeçe, po padit Seth Kenney dhe kompaninë e tij ‘PDQ Arm and Prop LLC’ për gjoja furnizimin e armës me plumbin vdekjeprurës. Baldwin nuk përmendet si i pandehur në padi.

Dokumenti prej 24 faqesh është gjithashtu i mbushur me detaje rreth një grupi të mbushur me mosmarrëveshje të hidhura, pakujdesi dhe anekdota që detajojnë një mospërfillje të sigurisë.

Alec Baldwin thotë se nuk ndjehet fajtor për vrasjen aksidentale të kinematografes Halyna Hutchins në xhirimet e filmit "Rust"
Lexo po ashtu Alec Baldwin thotë se nuk ndjehet fajtor për vrasjen aksidentale të kinematografes Halyna Hutchins në xhirimet e filmit "Rust"

Gutierrez-Reed – babai i së cilës është përgjegjësi i armëve legjendar i filmit “Thell Reed” – tha se babai i saj ka punuar me Kenneyn në një film të mëparshëm, ku ata trajnuan aktorë në një poligon qitjeje të licencuar duke përdorur municion të vërtetë.

Gutierrez-Reed u angazhua si përgjegjëse e armëve dhe asistente mbështetëse në “Rust”, ku ajo u ngarkua të kryente dy punë njëherësh.

“Ky skenar i rëndë i armës kërkonte që Hannah të kryente një sasi të konsiderueshme pune çdo ditë si përgjegjëse e armëve dhe si ndihmëse kryesore”, thuhej në dosjen ligjore.

Ajo u bashkua shpejt në shesh nga menaxherja e rekuizitës, Sarah Zachry, e cila më vonë qëlloi aksidentalisht një plumb të zbrazët në këmbën e saj, thuhej në padi.

Rreth 20 minuta pas asaj fatkeqësie, Baldwin gjithashtu shkarkoi aksidentalisht një armë në xhirime, duke e shtyrë Gutierrez-Reed të përballej me kolegen e saj për gabimet e pasakta, thuhet në padi.

Kur ajo tregoi qëllimet e saj për të raportuar incidentin tek menaxhmenti, kjo çoi në një debat me Kenneyn, furnizuesin e plumbave.

Në mëngjesin e të shtënave, më 21 tetor, Gutierrez-Reed tha se ajo mbërriti në shesh-xhirim dhe gjeti Zachryn tashmë duke marrë armë zjarri.

Ajo zbuloi gjithashtu një kuti të plotë të etiketuar si ‘dummy rounds .45 LC’ që dikush e vendosi sipër çantës së saj të pajisjeve, thuhej në padi.

Një ditë pasi u lëshua urdhër-hetimi për iPhone-in e tij, Alec Baldwin fotografohet me telefonin në xhep ndërsa largohet me familjen për në New York
Lexo po ashtu Një ditë pasi u lëshua urdhër-hetimi për iPhone-in e tij, Alec Baldwin fotografohet me telefonin në xhep ndërsa largohet me familjen për në New York

Ajo beson se kutia erdhi nga Kenney dhe kur e tundi, dëgjoi një ‘tingëllimë’ që është ajo që supozohet të tingëllojë si plumba të vërtetë.

Më vonë atë mëngjes, ajo tha se ajo, Zachry dhe një bashkëpunëtor tjetër mbushën armën e Baldwinit, duke u përpjekur të përdornin fishekë të rremë nga kutia.

“Për armën e Alec Baldwin, Hannah ngarkoi katër fishekë me vrima në to nga xhepi i pantallonave, por ajo nuk do të hynte në dhomë dhe ajo mendoi se dhoma mund të kishte nevojë të pastrohej”, thuhej në padi.

Baldwin-it iu dorëzua më pas arma dhe e posedonte atë nga ora 10 e mëngjesit deri në 12:30 pasdite, kur ekipi shkuan edhe për drekë, thuhet në dosje.

Ajo u ruajt deri në orën 13:30, kur ajo pastroi armën e Baldwin dhe futi një tjetër plumb nga kutia e plumbave të vërtetë në të pasi e tundi për t’u siguruar që nuk ishin fishekë të vërtetë, thuhet në pretendim.

Më pas ajo ia dorëzoi armën në kishë (ku po kryheshin xhirimet) dhe ia dorëzoi David Halls-it, ndihmës drejtorit, i cili tha se do ta provonte armën.

Padia pretendon se Halls më vonë ia dorëzoi armën Baldwin-it pa e thirrur përgjegjësen Gutierrez-Reed që ta inspektonte atë për herë të fundit përpara përdorimit.

Ajo tha se po kujdesej për detyrat e saj si asistente mbështetëse.

“Duke ditur se nuk po ndodhte asnjë skenë me armë në atë kohë sipas Halls, dhe me vetëdije për protokollet e COVID dhe distancimin shoqëror, Hannah më pas doli jashtë kishës për të përgatitur paketën e saj për skenat e asaj pasdite dhe për të bërë disa nga detyrat e saj mbështetëse”, thuhej në padi.

“Produksioni ishte prapa asaj dite dhe Hannah ishte plotësisht e vetëdijshme për nevojën për të marrë pjesë edhe në detyrat e saj mbështetëse, për skenat e asaj pasdite”.

Brenda 15 minutash, kinematografja Halyna Hutchins u qëllua për vdekje dhe regjisori Joel Souza u plagos në shpatull.

Baldwin ka pohuar se ai tërhoqi armën e zjarrit dhe me kërkesën e Hutchins, e drejtoi armën drejt saj përpara se ajo “të qëllonte”.

Ai ka mohuar të ketë tërhequr këmbëzën.

Shkarkimi aksidental nuk do të kishte ndodhur kurrë nëse Halls do të kishte thirrur Gutierrez-Reed për të mbikëqyrur, tha depozitimi i gjykatës.

“Po të ishte thirrur sërish Hannah brenda, ajo do ta kishte inspektuar përsëri armën, dhe çdo fishek të saj, dhe do të udhëzonte Baldwin-in se si të gjuante duke e shtruar, me praktikat e saj standarde, por Baldwin nuk iu përgjigj kërkesës së Hanës më 15 tetor për të caktuar stërvitjen për gjuajte me armë”, theksohet në padi. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Fyerjet e rënda ndaj Alban dhe Beatrix Ramosajt në emision, Albëria paralajmëron se do të ndiqet rruga ligjore kundër Albano Bogdos

Fyerjet e rënda ndaj Alban dhe Beatrix Ramosajt në emision, Albëria paralajmëron se do të ndiqet rruga ligjore kundër Albano Bogdos

Magazina
Zbulohet historia e 'gruas' së re të Kanye West: Bianca Censori është fëmija i një familje famëkeqe kriminele, xhaxhai i së cilës quhej

Zbulohet historia e 'gruas' së re të Kanye West: Bianca Censori është fëmija i një familje famëkeqe kriminele, xhaxhai i së cilës quhej "Al Capone i Melburnit"

Magazina
Një nga femrat më të bukura të Hollywoodit, sot e shpërfytyruar nga lufta me kancerin - Linda Evangelista flet për ndryshimet që ia shkaktuan operacionet

Një nga femrat më të bukura të Hollywoodit, sot e shpërfytyruar nga lufta me kancerin - Linda Evangelista flet për ndryshimet që ia shkaktuan operacionet

Magazina
Ndërkohë që Messi mban distancë me modelet, reagimi emocionues i Antonelas kur sheh David Beckham kapet në kamera

Ndërkohë që Messi mban distancë me modelet, reagimi emocionues i Antonelas kur sheh David Beckham kapet në kamera

Magazina
Blero publikon foto nga darka romantike me të dashurën e re

Blero publikon foto nga darka romantike me të dashurën e re

Magazina
Luana Vjollca reagon pas dyshimeve se po i qarkullon një video erotike në internet

Luana Vjollca reagon pas dyshimeve se po i qarkullon një video erotike në internet

Magazina
Kalo në kategori