Mbrojtësi i Liverpoolit, Virgil van Dijk, ka emëruar ekipin e tij më të mirë me pesë lojtarët më të mirë në futbollin botëror për momentin dhe në të nuk ka hapësirë ​​për Lionel Messin apo Cristiano Ronaldon.

Përpara finales së Ligës së Kampionëve të së shtunës me Real Madridin, Van Dijk u ul me Rio Ferdinand dhe tregoi se me cilët lojtarë do të donte të bënte një ndeshje.

Reprezentuesi holandez zgjodhi veten, padyshim, dhe bashkëlojtarin e Reds, Alisson mes shtyllave. Megjithatë, pas kësaj, gjërat fillojnë të bëhen interesante.

Van Dijk mund të kishte përmendur lehtësisht disa të tjerë nga skuadra e Jurgen Klopp, por vendosi të bëjë tjera zgjedhje.

Në mesfushë ai zgjodhi yllin e Manchester Cityt, Kevin De Bruyne, i cili u emërua lojtari më i mirë i sezonit në Ligën Premier javën e kaluar.

Në sulm, 30-vjeçari vendosi të zgjedhë sensacionin e Paris Saint-Germain, Kylian Mbappe dhe veteranin e Real Madrid, Karim Benzema.

Kjo do të thotë se nuk ka vend për Messin e PSG-së apo legjendën e Manchester Unitedit, Ronaldo.

Të dy lojtarët kanë dominuar debatin për më të mirin për dy dekadat e fundit, por koha e tyre në krye duket se po i afrohet fundit.

Ndërsa nuk kishte hapësirë ​​për asnjërin nga lojtarët në skuadrën e van Dijk, ai ende e pranonte se Messi është një nga më të vështirët kundër të cilit ka luajtur ndonjëherë.

“Kam luajtur kundër Sergio Agueros i cili ishte i pabesueshëm. Kam luajtur kundër Messit… ndoshta lojtari më i mirë në historinë e futbollit, për mendimin tim. Mbappe është një lloj ndryshe, i shpejtë”.

“Është një lloj tjetër sulmuesi me të cilin përballemi në ditët e sotme. Si Haaland dhe Darwin Nunez i cili është pak i ngjashëm. I shpejtë, i drejtpërdrejtë, i fortë, është mjaft e vështirë të përballesh me ata djem”, ka thënë Van Dijk. /Telegrafi/