Christian Eriksen ka reflektuar mbi përvojën e tij pranë vdekjes në Kampionatin Evropian të verës së kaluar, duke konfirmuar se ai “u largua nga kjo botë për pesë minuta”.

Reklama

Eriksen nuk ka luajtur asnjë ndeshje në futboll konkurrues që kur pësoi një arrest kardiak gjatë ndeshjes hapëse të Danimarkës në Euro 2020 kundër Finlandës në qershor.

29-vjeçari duhej të ringjallej në fushë përpara se t’i nënshtrohej një testimi të gjerë në spital dhe të pajisej me një kardioverter defibrilator të implantueshëm (ICD), dhe tani ai ka hapur përvojën surreale në detaje.

Momente ankthi në ndeshjen Danimarkë-Finlandë, Eriksen bie në tokë pa ndjenja Momente ankthi në ndeshjen Danimarkë-Finlandë, Eriksen bie në tokë pa ndjenja

“Unë u largova nga kjo botë për pesë minuta derisa m’i kthyen rrahjet e zemrës”, ka thënë fillimisht Eriksen për BBC Sport.

Reklama

“Është pak jashtë përvojës botërore, e çuditshme, sepse ndodhi dhe unë isha aty ku isha, por të shohësh se ku jam tani është shumë e çuditshme”.

Reklama

“Mund të kujtoj gjithçka përveç pesë minutave, gjuajtjen, topin që më goditi gjurin dhe më pas nuk e di se çfarë ndodhi më pas”, shtoi danezi kur u pyet nëse e mban mend atë që ndodhi para rënies së tij kundër Finlandës.

“Pastaj u zgjova me njerëz rreth meje dhe ndjeva presionin në gjoks, duke u përpjekur të riktheja frymëmarrjen time. Atë herë nuk e kisha idenë se çfarë ndodhi, më pas më kaloi në kokë, a ndodhi diçka me këmbët e mia, a theva shpinën?”.

Reklama

“A mund të ngre këmbën lart, të gjitha gjërat e vogla që po përpiqesha të bëja për të parë se çfarë ndodhi. Më pas në ambulancë dëgjova dikë të thoshte ‘sa kohë isha jashtë’ dhe dikush tha ‘pesë minuta’ dhe kjo ishte hera e parë që unë kisha dëgjuar se kisha ‘ikur’”.

Reklama
“Zemra ime nuk është pengesë” – Eriksen synon të luajë me Danimarkën në Kupën e Botës  “Katar 2022” “Zemra ime nuk është pengesë” – Eriksen synon të luajë me Danimarkën në Kupën e Botës  “Katar 2022”

Eriksen shprehu gjithashtu mirënjohjen e tij për stafin mjekësor të Danimarkës, bashkëlojtarët e tij dhe mijëra mbështetës që i dërguan mesazhe gjatë rikuperimit të tij.

“Gjëja e parë është të tregoj mirënjohje për njerëzit rreth meje. Bashkëlojtarët, mjekët fillimisht në fushë, mjekët e ekipit dhe më pas në spital për të bërë gjithçka dhe për të kontrolluar gjithçka dhe më pas të gjitha mesazhet nga njerëzit që treguan mbështetje për mua dhe familjen time. Ka qenë vërtet e këndshme të shihja të gjitha mesazhet”.

Reklama

“Jam shumë me fat dhe u kam thënë ballë për ballë se jam shumë i lumtur që bënë atë që bënë, përndryshe nuk do të isha këtu”, përfundoi ylli danez. /Telegrafi/