Tyson Fury ka thënë se Anthony Joshua mund të pensionohet nga boksi, nëse nokautohet dy herë brenda rimeçit ndaj Andy Ruizit.

Bokseri britanik pësoi humbje ndaj meksikano-amerikanit në qershor të këtij viti, duke humbur tre titujt e kampionit të botës, WBA, WBC dhe IBF.

Fury që do të përballet me Deontay Wilderin në fillim të vitit 2020, ka bërë të ditur se Joshua mund të mos e përballojë më humbjen ndaj Ruizit.

Andy Ruiz dhe Anthony Joshua (Foto: Al Bello/Getty Images/Guliver)

“Nëse ai nokautohet dy herë radhazi, nuk mendoj se ai do të vazhdojë, që të jem i sinqertë, mund të pensionohet. Çdo person e bën atë që do, por unë mendoj…”, ka thënë britaniku për bashkëkombësin e tij

“Ai nuk ka nevojë për paratë dhe dy humbje radhazi me nokaut janë shkatërruese për një karrierë”.

Andy Ruiz Jr dhe Anthony Joshua (Foto: Al Bello/Getty Images/Guliver)

“Për aq sa më takon mua, sipas mendimin tim, ai e mposhti atë një herë dhe e nokautoi, kështu që e ka epërsinë mendore para këtij rimeçi”.

Andy Ruiz duke e nokautuar Anthony Joshuan (Foto: Al Bello/Getty Images/Guliver)

“Pa marrë parasysh se çfarë arsyetimi bënë ata, se çfarë probleme kishin në kamp, se çfarë ndodhi në zhveshtore, ata hynë në meç me një deficit të madh pasi që e kanë në mendje që herën e kaluar kanë humbur”.

Top dhjetë nokautet me përqindjen më të lartë në histori të boksit Top dhjetë nokautet me përqindjen më të lartë në histori të boksit

“Unë besoj se 90 për qind e meçit ka të bëjë me mendjen. Kështu që kur veçse je mposhtur nga dikush dhe jo nga një goditje me fat… Joshua s’ishte duke e fituar atë meç, unë do t’ia kisha dhënë atij një raund nga të shtatit”, ka shtuar më tej Fury.

Joshua dhe Ruiz do të përballen më 7 dhjetor në Arabinë Saudite dhe fituesi do të jetë i detyruar të ballafaqohet me fituesin e rimeçit tjetër, Tyson Fury – Deonay Wilder. /Telegrafi/