Pasi e nokautoi Luis Ortizin në mëngjesin e të dielës sipas kohës tonë lokale, Deontay Wilder ka thënë se ai e ka goditjen më të fuqishme në histori të boksit.

Reklama

TalkSport ka bërë një listë se cili prej boksierëve ka përqindjen më të lartë në nokautet të arritura, dhe del që amerikani i prinë dukshëm kësaj liste.

Kampioni në fuqi i WBC-së ka fituar 41 përballje me nokaut nga 43 meçe të zhvilluara dhe kjo ka bërë që përqindja e tij të rritet.

Deontay Wilder (Foto: Ethan Miller/Getty Images/Guliver)

Anthony Joshua është ai që i afrohet më së shumti Wilderit, me 21 nokaute nga 23 meçe që i ka zhvilluar.

Reklama

Dhjetë nokautet me përqindjen më të lartë në histori të boksit:

Reklama

10= Shannon Briggs – 77.9% KO Ratio (68 Meçe, 53 Nokaute)

Briggs held the WBO belt in 2006/07

9= Mike Tyson – 78.6% KO Ratio (56 Meçe, 44 Nokaute)

Tyson unified the WBA, WBC & IBF titles between 1986-90, held the WBC title again in 1996 and also held the WBA title again later in 1996

8= Charles Martin – 80.0% KO Ratio (30 Meçe, 24 Nokaute)

Martin held the IBF title in 2016 and is still active today

7= David Haye – 81.3% KO Ratio (32 Meçe, 26 Nokaute)

Haye held the WBA title between 2009-11. He was previously also WBA, WBC & WBO cruiserweight champion

6= George Forman – 84.0% KO Ratio (81 Meçe, 68 Nokaute)

Foreman held the WBC & WBC titles in 1973/74 and held the WBA & IBF belts in 1994/95

5= Frank Bruno – 84.4% KO Ratio (45 Meçe, 38 Nokaute)

Bruno held the WBC title in 1995/95

4= Vitali Klitschko – 87.2% KO Ratio (47 Meçe, 41 Nokaute)

Klitschko held the WBC title between 2004-2005 and 2008-12

3= Rocky Marciano – 87.8% KO Ratio (49 Meçe, 43 Nokaute)

Marciano held the NBA (later became the WBA) title between 1952-55

2= Anthony Joshua – 91.3% KO Ratio (23 Meçe, 21 Nokaute)

Joshua unified the WBA, IBF & WBO titles between 2016-2019 and is still active today

1= Deontay Wilder – 95.3% KO Ratio (43 Meçe, 41 Nokaute)= /Telegrafi/

Wilder has held the WBC title since 2015 and is still active today