Disa të famshëm e njihnin njëri-tjetrin shumë kohë përpara se të bëheshin të famshëm, dhe ekziston një arsye e thjeshtë për këtë: ata shkuan së bashku në të njëjtën shkollë. Këta muzikantë, aktorë dhe politikanë ndanë klasat e tyre me njëri-tjetrin, kishin të njëjtët mësues dhe morën provimet pranë njëri-tjetrit, kur emrat e tyre nuk diheshin ende nga të gjithë. Ka prej tyre që mbesin miq të mirë edhe sot e kësaj dite. 

Reklama

Bright Side mblodhi disa nga të famshëm që shkuan në të njëjtën shkollë në këtë listë, disa prej tyre madje ishin edhe nxënës të së njëjtës klasë.

1. Cameron Diaz dhe Snoop Dogg

Reklama

Cameron Diaz dhe Snoop Dogg morën pjesë në Shkollën Politeknike “Long Beach” në Kaliforni së bashku. “Ai ishte një vit më i vjetër se unë. E mbaj mend. Ai ishte shumë i gjatë dhe i dobët”, tha aktorja e “The Mask”. Reperi gjithashtu kujtoi se, atëherë, ai rrinte me miqtë e fansave të aktores.

Reklama

2. Justin Trudeau dhe Matthew Perry

Matthew Perry lindi në ShBA, por u rrit në Otava. Atje, nëna e tij punoi si sekretare për Pierre Trudeau, kryeministrin e Kanadasë, për 15 vjet. Nuk është çudi pse ylli i “Friends” ndoqi shkollën me djalin e politikanit dhe udhëheqësin aktual të vendit, Justin Trudeau.

3. Rami Malek, Kirsten Dunst, dhe Rachel Bilson

Reklama

Rami Malek dhe Kirsten Dunst ishin në të njëjtën klasë në shkollë të mesme, në Kaliforni. Ylli i “Bohemian Rapsody” dhe “Mr. Robot” kujtoi se ai kishte pasur një përshtypje ndaj aktores, e cila, deri në atë kohë, ishte shfaqur tashmë në projektin filmik “Interview with the Vampire and Jumanji”. Ylli Rachel Bilson gjithashtu u diplomua në të njëjtën shkollë.

4. Adam Levine dhe Jonah Hill

Këngëtari kryesor “Maroon 5” ka lindur pothuajse pesë vjet para Jonah Hillit. Sidoqoftë, ata ishin fqinj gjatë viteve të adoleshencës dhe madje ndoqën të njëjtën shkollë në Los Angeles, gjë që i bëri ata të ndajnë së bashku të njëjtin mjet transporti. Kështu lindi një miqësi e shkëlqyeshme. Lidhja e tyre është aq e fortë sa Jona madje ishte dëshmitare në kurorëzimin e martesës së Adamit në Meksikë.

Reklama

5. Ben Affleck dhe Matt Damon

Reklama

Shkolla “The Cambridge Rindge and Latin School”, e vendosur vetëm disa hapa larg nga Universiteti i Harvardit, dëshmuan një nga miqësitë më ikonike në historinë e kinemasë moderne. Ben Affleck dhe Matt Damon u takuan pikërisht atje, dhe ata ndanë së bashku ëndrrën për t’u bërë aktorë në atë kohë. Ata bashkë-shkruanin skenarin e filmit “Good Will Hunting”.

6. Robert Downey Jr., Sean Penn dhe Charlie Sheen

Në fillim të viteve ’80, kishte një grup shumë të njohur të aktorëve të rinj që luajtën role në disa filma adoleshentësh. Disa prej anëtarëve përfshinin Robert Downey Jr., Sean Penn dhe Emilio Estevez, të cilët tashmë po aktonin së bashku në Shkollën e Mesme “Santa Monica”. Kishte edhe disa emra të tjerë që morën pjesë në atë shkollë, si vëllai i Emilio Estevez, Charlie Sheen dhe Rob Lowe.

Reklama

7. Val Kilmer dhe Kevin Spacey

Reklama

Kevin Spacey është vetëm pesë muaj më i vjetër se Val Kilmer. Ata të dy ishin shokë të klasës në shkollën e mesme “Chatsworth”, në Los Angeles. Aktori nga “Top Gun” madje sugjeroi që Spacey të ndiqte shkollën “Juilliard”, një konservator prestigjoz i arteve interpretuese në New York, për të zhvilluar karrierën e tij si aktor.

8. Naomi Watts dhe Nicole Kidman

Nicole Kidman lindi në Hawaii dhe, në moshën katër vjeçare, ajo u transferua në Australi me familjen e saj. Ajo ndoqi shkollën e mesme në Sydney, ku u takua me Naomi Watts. Të dy kanë qenë miq që atëherë. Në fakt, Kidman e ndihmoi Watts të ndërmarrë hapat e saj të parë në Hollywood si pjesë e kastit në filmin “Flirting”.

9. Tom Hiddleston, Eddie Redmayne dhe Princi William

Reklama

Reklama

Tom Hiddleston dhe Eddie Redmayne kanë lindur më pak se një vit në distance nga njëri-tjetri dhe ishin shokë klase në “Eton College”, një shkollë konvikti për djem në Angli. Aktorët që interpretuan rolet Lokin në “Marvel Cinematic Universe” dhe Stephen Hawking në filmin “The Theory of Everything”, respektivisht, gjithashtu ndanë të njëjtën klasë me Princin William.

10. Neil Patrick Harris dhe Freddie Prinze Jr.

Neil Patrick Harris dhe Freddie Prinze Jr. nuk punuan të aktronin së bashku në ndonjë film apo seri, por ata shkuan në të njëjtën shkollë: Shkolla e Mesme “La Cueva” në Albuquerque. Ekziston, natyrisht, një ndryshim i vogël në moshë për t’u marrë parasysh: ylli i “How I Met Your Mother” u diplomua në vitin 1991, ndërsa aktori që luajti Fred Jones në “Scooby Doo” mbaroi shkollën në vitin 1994.

Reklama

11. Gwyneth Paltrow, Jack Black, Liv Tyler dhe Kate Hudson

Reklama

Me siguri ka shumë histori të të famshmëve që kanë qenë në të njëjtën shkollë të mesme, “Santa Monica” në Kaliforni. Përgjatë viteve, shkolla përgatitore e kolegjit priti Gwyneth Paltrow, Jack Black, Kate Hudson dhe Liv Tyler. Regjisori Michael Bay dhe Emily dhe Zooey Deschanel gjithashtu kanë qenë nxënës të kësaj shkolle.

12. Lenny Kravitz, Nicolas Cage dhe Slash

Beverly Hills është shtëpi e shumë yjeve të Hollywoodit dhe ka vetëm një shkollë të mesme të madhe publike, kështu që nuk është për t’u habitur që shumë të famshëm morën pjesë në të. Për shembull, në fillim të viteve 80, muzikanti Lenny Kravitz, kitaristi Slash (emri i vërtetë i të cilit është Saul Hudson), dhe aktori Nicolas Cage u takuan në këtë institucion.

Reklama

Bonus: Rita Ora dhe Dua Lipa kanë qenë nxënëse të së njëjtës shkollë

Reklama

Për rastësi, dy këngëtaret shqiptare me fame botërore, Rita Ora dhe Dua Lipa, kanë ndjekur mësimet në të njëjtën shkollë kur kanë shkuar në Londër. Megjithëse Rita është pesë vite më e madhe se Dua, ato të dyja dikur ishin nxënëse të shkollës “Sylvya Young Theatre School” në Londër – në të njëjtën shkollë ku nxënëse ka qenë edhe ikona e muzikës Amy Winehouse. /Telegrafi/