Afati kalimtar veror është mbyllur më 31 gusht në pesë ligat më të forta në Evropë.

Edhe pse pandemia COVID-19 ka goditur shumë klube, edhe këtë vit nuk kanë munguar blerjet e mëdha.

Reklama

Liga Premier si zakonisht ka qenë më aktive, ku nga 15 transferimet më të shtrenjta, 11 prej tyre janë bërë në kampionatin anglez.

Në dhjetë vite janë harxhuar 44 miliardë euro në transferime – Anglia vendi i shpenzimeve të mëdha Në dhjetë vite janë harxhuar 44 miliardë euro në transferime – Anglia vendi i shpenzimeve të mëdha

Manchester United, Chelsea, Manchester City, Arsenal, por edhe Aston Villa ishte mjaftë aktive me blerje.

Dy lojtarët më të shtrenjtë në këtë afat dhe të vetmit që kaluan shifrën e 100 milionë euro, ishin Jack Grealish që kaloi te Manchester City për

117 milionë euro dhe Romelu Lukaku që u bashkua me Chelsean për 115 milionë euro.

Reklama
Messi, Ramos, Shaqiri: Ligue 1 kompletoi transferimet më të mira të këtij afati kalimtar veror Messi, Ramos, Shaqiri: Ligue 1 kompletoi transferimet më të mira të këtij afati kalimtar veror

Më poshtë i gjeni 15 blerjet më të mëdha në këtë afat kalimtar.

Reklama

15. Kurt Zouma, nga Chelsea në West Ham (35 milionë euro)

14. Rodrigo de Paul, nga Udinese në Atlético Madrid (35 milionë euro)

Cádiz 1-1 Atlético Madrid: Hosts win Trofeo Carranza, 4-2 on penalties -  Into the Calderon

13. Danny Ings, nga Southampton në Aston Villa (35.20 milionë euro)

12. Emiliano Buendía, nga Norwich City në Aston Villa (38.4 milionë euro)

COMPETITION: Win an Emiliano Buendía Villa shirt | AVFC

11. Ibrahima Konaté, nga RB Leipzig në Liverpool (40 milionë euro)

10. Tammy Abraham, nga Chelsea te Roma (40 milionë euro)

9. Martin Odegaard, nga Real Madrid në Arsenal (40 milionë euro)

8. Dayot Upamecano, nga RB Leipzig në Bayern Munich (42.5 milionë euro)

Reklama

Bundesliga | Bayern Munich sporting director Hasan Salihamidzic bowled over  by Dayot Upamecano

7. Raphael Varane, nga Real Madrid te Manchester United (50 milionë euro)

6. Cristian Romero, nga Atalanta në Tottenham (55 milionë euro)

5. Ben White, nga Brighton në Arsenal (58 milionë euro)

Reklama

4. Achraf Hakimi, nga Inter te PSG (60 milionë euro)

3. Jadon Sancho, nga Borussia Dortmund në Manchester United (85 milionë euro)

2. Romelu Lukaku, nga Interi te Chelsea (115 milionë euro)

1. Jack Grealish, nga Aston Villa në Manchester City (117 milionë euro)

/Telegrafi/