LAJMI I FUNDIT:

Tetë transferimet e lira më të qëlluara në histori të futbollit, nga Lewandowski te Pogba e ikona e Cityt – Aguero

Tetë transferimet e lira më të qëlluara në histori të futbollit, nga Lewandowski te Pogba e ikona e Cityt – Aguero

Sergio Aguero mund të përfundojë të jetë një nga transferimet më të mëdha (si i lirë) në histori pas kalimit të tij nga Barcelona nga Manchester City këtë verë.

Sulmuesi argjentinas do të bashkohet me klubin në korrik së bashku me Eric Garcian dhe Georginio

Wijnaldum në skadimin e kontratave të tyre përkatëse, në një verë të zgjuar për gjigandët katalanas.

Taktika e blerjes së lojtarëve të yjeve pa pasur nevojë të paguajnë një cent ish-klubit të tyre ka qenë një strategji inteligjente që kur vendimi i Bosman bëri të mundur në vitin 1995.

Nga Chelsea dhe Milani te Juventus dhe Liverpool, Daily Star Sport ka bashkuar tetë transferimet më të mira falas – njëra prej të cilave ngriti Ligën e Kampionëve këtë sezon.

Sergio Aguero – Barcelona

Nënshkrimi i ri Sergio Kun Agueros gjatë konferencës së tij të parë për shtyp gjatë prezantimit të tij si lojtar i ri i Barcelonës në Auditori 1989 në Barcelona, ​​Spanjë.

Lëvizja e lartpërmendur e Blaugranasve përfaqëson një mundësi të shkëlqyeshme si për lojtarin ashtu edhe për klubin, me Lionel Messin e vendosur të vazhdojë qëndrimin e tij kur të arrijë një mik i ngushtë.

Klauzola e tij e blerjes prej 100 milionë euro tregon se sa e vlerësojnë ata sulmuesin përkundër shqetësimeve të dëmtimit të vonuar, pasi ka shënuar 260 gola në 390 ndeshje për Manchester Cityn.

New signing Sergio Kun Aguero during his first press comference during his presentation as FC Barcelona new player at Auditori 1989 in Barcelona, Spain.

Thiago Silva – Chelsea

Thiago Silva bëri historinë këtë sezon duke ngritur trofeun e Ligës së Kampionëve me Chelsean – pasi kishte pësuar vetëm katër gola gjatë gjithë garës së tyre.

36-vjeçari u lëndua në finale, por ndikimi i tij jo vetëm që e ka ndihmuar klubin në suksesin evropian, por ka ndërtuar besimin e shokëve të tij të skuadrës.

Thiago Silva of Chelsea poses with the Champions League Trophy following their team's victory in the UEFA Champions League Final between Manchester City and Chelsea FC at Estadio do Dragao on May 29, 2021 in Porto, Portugal.

Cafu – Milano

Si mbrojtësi më i mirë ndërkombëtar i Brazilit në të gjitha kohërat dhe fituesi i Kupës së Botës dy herë në 1994 dhe 2002 – Cafu gëzoi një karrierë të bujshme në nivelin e klubit.

Mbrojtësi gëzonte një kohë të artë me Sao Paulon, Palmeiras dhe Romën, por ishte lëvizja e tij në Milano në verën e vitit 2003 e cila provoi një gur themeli për karrierën e tij.

AC Milan's Brazilian defender Cafu jubilates with the trophy after winning the Champions League football final match against Liverpool, at the Olympic Stadium, in Athens, 23 May 2007.

James Milner – Liverpool

James Milner fitoi dy tituj të Ligës Premier dhe dy kupa me Manchester Cityn pas paraqitjeve të mira me Leeds United, Neëcastle United dhe Aston Villa – para se të shkëlqente në Liverpool.

Ish-mesfushori i Anglisë ka luajtur në një seri pozicionesh nën drejtimin e Jurgen Klopp dhe i ndihmoi ata të fitonin trofeun e Ligës së Kampionëve në 2019 dhe Ligën Premier në vitin 2020.

Liverpool's English midfielder James Milner raises the trophy after winning the UEFA Champions League final football match between Liverpool and Tottenham Hotspur at the Wanda Metropolitano Stadium in Madrid on June 1, 2019.

Andrea Pirlo – Juventus

Andrea Pirlo dhjetë vite me Milanin pas Brescia dhe Interit, duke fituar dy tituj në Serie A, dy kupa vendase dhe dy trofe të Ligës së Kampionëve.

Sidoqoftë, dështimi i tyre për të mbajtur magjistarin e mesfushës u kthye përsëri në dështimin e tyre, me të duke shkuar në Juventus në një transferim falas dhe duke fituar katër tituj radhazi të kampionatit.

Andrea Pirlo poses with the Italian League's trophy during a ceremony following the Italian Serie A football match Juventus vs Napoli on May 23, 2015 at the Juventus stadium in Turin. Juventus won the Coppa Italia on May 20, 2015 and the Italian League today after their 3-1 victory over Napoli.

Paul Pogba – Juventus

Një tjetër goditje magjike nga Zonja e Vjetër ishte sigurimi i nënshkrimit të Paul Pogbas në një transferim të lirë nga Manchester United, me Sir Alex Ferguson që nuk arriti t’i japë atij një shans të në ekipin e parë.

Mesfushori francez kishte qenë në Old Trafford që kur u largua nga Le Havre si adoleshent, por vendosi të mos nënshkruajë një marrëveshje të re para sezonit 2012/13 dhe u akuzua se nuk tregoi respekt nga Ferguson.

Juventus' midfielder from France Paul Pogba celebrates with the Italian League's trophy during a ceremony following the Italian Serie A football match Juventus vs Napoli on May 23, 2015 at the Juventus stadium in Turin. Juventus won the Coppa Italia on May 20, 2015 and the Italian League today after their 3-1 victory over Napoli.

Henrik Larsson – Barcelona

Henrik Larsson bëri emrin e tij në Celtic me 242 gola të bujshëm në 313 paraqitje pas një periudhe fantastike me Feyenoord – duke fituar tetë trofe në Skoci.

Ish-lojtari i Suedisë do të nënshkruante për Barcelonën si transferim i lirë, duke luajtur për dy sezone në Spanjë para një kthimi në Suedi dhe huazimit në United.

Ludovic Giuly, Mark Van Bommel, Giovanni Van Bronckhorst and Henrik Larsson of Barcelona celebrate with the trophy after their team wins the UEFA Champions League Final between Arsenal and Barcelona at the Stade de France on May 17, 2006 in Paris, France.

Robert Lewandowski – Bayern Munich

Robert Lewandowski është pa dyshim transferimi falas më i suksesshëm në histori – u bashkua me Bayern Munich nga Borussia Dortmund në vitin 2014 pas titujve të Bundesligës në 2010/11 dhe 2011/12.

Ikona polake ka vazhduar të shënojë 294 gola në vetëm 329 paraqitje, duke thyer rekordin e Bundesligës këtë sezon me një 41 gola.

Së bashku me suksesin e sulmuesit, Bayern tani ka fituar shtatë tituj radhazi me 32-vjeçarin në front dhe ai nuk tregon shenja ngadalësimi me 103 gola gjatë dy sezoneve të tij të fundit. /Telegrafi/

Bayern Munich's Polish forward Robert Lewandowski raises the European Champion Clubs' Cup during the trophy ceremony after winning at the end of the UEFA Champions League final football match between Paris Saint-Germain and Bayern Munich at the Luz stadium in Lisbon on August 23, 2020.

Në trend Sport

Më shumë
Mësoni pse Holandës iu anulua goli i Xavi Simons kundër Francës

Mësoni pse Holandës iu anulua goli i Xavi Simons kundër Francës

Përfaqësueset

"Ndaj tij do të zbatohen sanksione disiplinore dhe financiare" - klubi i Rubin Kazanit me reagim për situatën e Mirlind Dakut

Përfaqësueset
Rakitic shpërndan një postim që trazon ujërat te kroatët, pas barazimit me Shqipërinë

Rakitic shpërndan një postim që trazon ujërat te kroatët, pas barazimit me Shqipërinë

Përfaqësueset
Polonia bëhet ekipi i parë që eliminohet në fazën e gupeve në Euro 2024

Polonia bëhet ekipi i parë që eliminohet në fazën e gupeve në Euro 2024

Përfaqësueset
Arda Guler në dyshim te Turqia përpara ndeshjes kundër Portugalisë

Arda Guler në dyshim te Turqia përpara ndeshjes kundër Portugalisë

Përfaqësueset
Sylvinho bën premtimin e madh për popullin shqiptar për ndeshjen me Spanjën

Sylvinho bën premtimin e madh për popullin shqiptar për ndeshjen me Spanjën

Kombëtarja e Shqipërisë
Kalo në kategori