LAJMI I FUNDIT:

Të pastrehët dërgohen jashtë qytetit të Edinburgut, për t’u lëshuar hapësirë fansave të Taylor Swiftit

Të pastrehët dërgohen jashtë qytetit të Edinburgut, për t’u lëshuar hapësirë fansave të Taylor Swiftit

Një numër njerëzish të pastrehë janë larguar nga Edinburgu i Skocisë për t’u hapur vendin turistëve që vizitojnë qytetin për koncertin e Taylor Swift.

Organizata Shelter Scotland tha se një numër i njerëzve të pastrehë (që organizata mbështet) ishin çuar në Aberdeen dhe Glasgow në mes të mungesës së akomodimit dhe një personi iu ofrua strehim i përkohshëm deri në Newcastle, shkruan BBC.

Siç raportohet, organizata bamirëse e strehimit tha se ishte “padrejtësi” që njerëzit e pastrehë të ishin “në konkurrencë të drejtpërdrejtë” me turistët.

Këshilli i Qytetit të Edinburgut tha se po punonte me familjet e prekura për të gjetur “akomodim të përshtatshëm alternativ”.

Taylor Swift do të performojë tre net në stadiumin Murrayfield të Edinburgut nga data 7 e deri më 9 qershor.

Qindra mijëra fansa pritet të zbarkojnë në qytetin skocez dhe konkurrenca për dhoma hoteli është e ashpër.

Organizata bamirëse tha se njerëzit të deklaruar si të pastrehë në Edinburg, zakonisht u ofrohet strehim i përkohshëm në hotele.

Tani, të njëjtit po i largojnë nga këto hotele për të liruar hapësirën për fansat e Taylor Swift. /Telegrafi/