LAJMI I FUNDIT:

Superkompjuteri parashikon katërshen më të mirë në Ligën Premier, dy gjigantë mbesin jashtë Ligës së Kampionëve

Superkompjuteri parashikon katërshen më të mirë në Ligën Premier, dy gjigantë mbesin jashtë Ligës së Kampionëve
Reklama

Një superkompjuter ka parashikuar se si do të duket tabela e Ligës Premier në fund të sezonit dhe ku do të përfundojnë Manchester United, Liverpool dhe Arsenal.

Manchester City ka dalë çuditërisht nga blloqet këtë sezon, duke fituar katër nga katër ndeshjet e para për të rifituar vendin e tyre në krye të tabelës.


Ndërkohë, Tottenham Hotspur, Liverpool, West Ham dhe Arsenal janë të gjithë në vendin e dytë me nga 10 pikë.

Për herë të parë, pesë skuadra mund të kualifikohen në Ligën e Kampionëve të sezonit të ardhshëm pasi UEFA konfirmoi se katër skuadra të tjera evropiane do t’i shtohen shortit në varësi të vendeve që performojnë më mirë në të gjitha garat e UEFA-s.

Të dhënat e Opta tani kanë parashikuar se kush do të përfundojë në gjysmën e parë të tabelës së Ligës Premier, me Manchester United, Chelsea dhe Neëcastle që janë të prirur për të përfunduar jashtë top katërshes.

Është Manchester City me një përqindje gjasash prej 99.93% për t’u kualifikuar në Ligën e Kampionëve dhe 0.06% për t’u kualifikuar në Ligën e Evropës.

Liverpooli është në vendin e dytë, pavarësisht një sezoni zhgënjyes 2022/23 që pa skuadrën e Jurgen Klopp të përfundojë e pesta në Ligën Premier.

Nën-kampionët e sezonit të kaluar, Arsenali mbyll treshen e parë, me një shans 82.43% për t’u kualifikuar në Ligën e Kampionëve, përpara rivalëve të Londrës veriore Tottenham, të cilëve u është dhënë gjasë prej 31.68% për përfundimin brenda katërshes së parë.

Manchester United pritet të mungojë në katërshe pas një fillimi jo bindës të sezonit të tyre, i cili përfshinte humbjen ndaj Tottenham dhe Arsenal.

Ndërkohë, Chelsea pritet të përfundojë në vendin e 11-të, duke shënuar një përmirësim nga sezoni i kaluar, ku përfunduan në vendin e 12-të.

Këtu është lista e plotë:

1.Man City

2.Liverpool

3.Arsenali

4.Tottenham

5.Man Utd

6.Brighton

7.Newcastle

8.West Ham

9.Aston Villa

10.Brentford

11.Chelsea

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Luis  Enrique zbulon emrin e lojtarit më me ndikim në botë, nuk është Messi apo Mbappe

Luis Enrique zbulon emrin e lojtarit më me ndikim në botë, nuk është Messi apo Mbappe

Ndërkombëtare
Çfarë i duhet Man United për të siguruar kualifikimin tutje, pas barazimit me Galatasaray?

Çfarë i duhet Man United për të siguruar kualifikimin tutje, pas barazimit me Galatasaray?

Liga e Kampionëve
Alarm te Prishtina 01 në debutimin në Elite Stage të Ligës së Kampionëve në futsall, humbje zhgënjyese ndaj Almatyt

Alarm te Prishtina 01 në debutimin në Elite Stage të Ligës së Kampionëve në futsall, humbje zhgënjyese ndaj Almatyt

Futsall
Man City gati të 'lehtësojë largimin' e lojtarit për shkak të marrëdhënieve të këqija me Guardiolën

Man City gati të 'lehtësojë largimin' e lojtarit për shkak të marrëdhënieve të këqija me Guardiolën

Premier League
Barcelona zbulon stemën e re me kuptim të veçantë

Barcelona zbulon stemën e re me kuptim të veçantë

La Liga
Ronaldo në telashe të mëdha: Ylli portugez është paditur për promovim të kriptomonedhave

Ronaldo në telashe të mëdha: Ylli portugez është paditur për promovim të kriptomonedhave

Ndërkombëtare
Kalo në kategori