LAJMI I FUNDIT:

Super kompjuteri parashikon tabelën përfundimtare të Ligës Premier

Super kompjuteri parashikon tabelën përfundimtare të Ligës Premier

Një superkompjuter ka parashikuar se si do të përfundojë sezoni në Ligën Premier dhe kjo nuk duket aspak mirë për tifozët e Manchester Unitedit.

Superkompjuteri i quajtur BETSiE ka simuluar sezonin në elitën e futbollit anglez 100 mijë herë për të ardhur deri tek ky rezultat.

Ai mori parasysh rezultatet e të gjitha ndeshjeve në të gjitha garat, rezultatet e parasezonit dhe të sezonit aktual.

Arsenali pritet të përfundojë përsëri në pozitën e dytë, ndërsa Liverpooli do të rikthehet në pozitën e tretë duke siguruar kualifikimin në Ligën e Kampionëve.

Hidhet shorti për 1/32 e Kupës FA: Arsenal - Liverpool ndeshja kryesore 
Lexo po ashtu Hidhet shorti për 1/32 e Kupës FA: Arsenal - Liverpool ndeshja kryesore 

Top katërshen do ta përmbyllë ekipi i Newcastle, njësoj sikur edicionin që lamë pas.

Por, superkompjuteri ka parashikuar se United do të mbetet pa futboll evropian dhe do të regjistrojnë pozitën më të keqe në histori, duke u pozicionuar në vendin e dhjetë.

Para se gjithash, këto rezultate u morën pas humbjes së United me rezultat minimal 1-0 në udhëtim ndaj Newcastles.

Sa i përket Chelseat, superkompjuteri ka garantuar pozitën e gjashtë për ta, mbi rivalin e qytetit Tottenhamin, por një vend më poshtë se Aston Villa që renditet e pesta.

Arteta pranon të “sakrifikojë” një futbollist, për të nënshkruar me një tjetër
Lexo po ashtu Arteta pranon të “sakrifikojë” një futbollist, për të nënshkruar me një tjetër

Ekipet që do të përballen me rënie nga kategoria janë Burnley, Luton dhe Sheffield United, gjithmonë sipas algoritmeve të BETSiE.

Evertoni janë dënuar me heqje të dhjetë pikëve për shkak të thyerjes së rregullave financiare dhe momentalisht gjenden në zonën e rënies.

Por me vetëm një humbje në pesë ndeshje, të gjitha shenjat tregojnë se ata do të jenë në gjendje ta anashkalojnë rënien nga Liga Premier./Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Granit Xhaka i mashtroi të gjithë tifozët me festimin që bëri pas golit, reagimi i Xabi Alonsos është bërë viral

Granit Xhaka i mashtroi të gjithë tifozët me festimin që bëri pas golit, reagimi i Xabi Alonsos është bërë viral

Bundesliga
Liverpool ka gjetur një alternativë nëse dështon Xabi Alonso – ai drejton një klub në Portugali

Liverpool ka gjetur një alternativë nëse dështon Xabi Alonso – ai drejton një klub në Portugali

Premier League
Goditja nga distanca, portieri në ‘gjumë’ - Granit Xhaka realizon super gol për Bayer Leverkusenin

Goditja nga distanca, portieri në ‘gjumë’ - Granit Xhaka realizon super gol për Bayer Leverkusenin

Bundesliga
Kalimi i Davies tek Real Madridi gjithnjë e më afër, Bayerni ka gjetur zëvendësuesin e kanadezit

Kalimi i Davies tek Real Madridi gjithnjë e më afër, Bayerni ka gjetur zëvendësuesin e kanadezit

La Liga
Bayer Leverkusen me fitoren e djeshme ka hyrë në histori të futbollit gjerman duke vendosur një rekord që vështirë se do të thyhet

Bayer Leverkusen me fitoren e djeshme ka hyrë në histori të futbollit gjerman duke vendosur një rekord që vështirë se do të thyhet

Bundesliga
Pep Guardiola: Kur mbërrita në Barcelonë, 86 për qind e njerëzve nuk më donin

Pep Guardiola: Kur mbërrita në Barcelonë, 86 për qind e njerëzve nuk më donin

Ndërkombëtare
Kalo në kategori