Interi dhe Real Madridi do të luajnë mes vete në ndeshjen derbi të vlefshme për javën e parë të Grupit D në të sezonin e ri 2021/22 në Ligën e Kampionëve.

Nerazzurrët janë nikoqir të Mbretërve në takimin i cili pritet të zhvillohet në Giuseppe Meazza nga ora 18:00.

Vendi: Giuseppe Meazza

Koha: 21:00

Lajme rreth ekipeve

Inter

Stefano Sensi pësoi një dëmtim në gju në barazimin 2-2 të Interit në Sampdoria pasi nuk ishte në gjendje të përfundonte ndeshjen pasi zëvendësoi Hakan Calhanoglu në mes të pjesës së dytë.

Sidoqoftë, një lajm më i mirë për Simone Inzaghin është se Alessandro Bastoni është shëruar nga një problem i kofshës i pësuar gjatë detyrës ndërkombëtare.

Lautaro Martinez dhe Joaquin Correa janë në garë për të qenë partner i Edin Dzekos në sulm.

Real Madrid

David Alaba është përfshirë në skuadrën e Real Madrid për udhëtimin te Interi dhe pritet të fillojë në qendër të mbrojtjes së bashku me Eder Militao.

Gareth Bale, Dani Ceballos, Marcelo, Ferland Mendy dhe Toni Kroos të gjithë e humbasin takimin me Interin shkaku i lëndimeve.

Miguel Gutierrez mund ta mbajë vendin e tij si mbrojtës i majtë, megjithëse Carlo Ancelotti mund të përdorë Alabën këtu dhe të bëjë partner Nachon me Militao në qendër të mbrojtjes.

Fakte

Real Madridi ka fituar si në pjesën e parë ashtu edhe në kohën e plotë në 3 ndeshjet e fundit kundër Interit në të gjitha garat.

Real Madridi ka fituar 3 ndeshjet e fundit kundër Interit në të gjitha garat.

Janë shënuar më pak se 3 gola në 3 ndeshjet e fundit të Real Madrid në Ligën e Kampionëve.

Real Madridi ka shënuar të paktën 2 gola në 3 ndeshjet e fundit kundër Interit në të gjitha garat.

Analizë

Interi pranoi dy gola nga Sampdoria të dielën pasi fillimi i tyre 100 për qind i sezonit përfundoi në barazim 2-2. Nerazzurrët kanë bërë një fillim të fortë të sezonit, dhe pavarësisht largimeve të Antonio Contes, Achraf Hakimit dhe Romelu Lukakut, mbeten në një pozitë të fortë.

Real Madrid u kthye në Bernabeu të dielën në mbrëmje dhe shënoi rastin me një fitore 5-2 ndaj Celta Vigos. Los Blancos mposhtën Interin në shtëpi dhe jashtë në fazën e grupeve sezonin e kaluar dhe kanë qenë të shkëlqyer në sulm, duke shënuar 13 gola në katër ndeshjet e tyre të ligës deri më tani.

Sidoqoftë, Los Blancos nuk kanë qenë të fortë në mbrojtje dhe kjo mund të nënkuptojë gola në këtë përplasje të madhe në Giuseppe Meazza.

Formacionet e mundshme

Inter: Handanovic; Skriniar, De Vrij, Dimarco; Darmian, Barella, Brozovic, Calhanoglu, Perisic; Dzeko, Martinez;

Real Madrid: Courtois; Carvajal, Militao, Alaba, Gutierrez; Valverde, Casemiro, Modric; Hazard, Benzema, Vinicius Jr;

Parashikimi: Inter 2-2 Real Madrid

/Telegrafi/