Manchester United ka bërë një hap të madh drejt kalimit në çerekfinale të Ligës së Evropës.

Djajtë e Kuq kanë marrë një fitore të thellë në udhëtim te Lask Linz me rezultat 0-5.

Në një ndeshje të zhvilluar pa tifozë, United ka dhuruar spektakël në fushë pasi kanë bërë një lojë fantastike duke shënuar tre gola shumë të bukur.

Manchester United -LASK. (Photo by UEFA – Handout/UEFA via Getty Images )

Goli i parë në ndeshje erdhi në minutën e 28-të, kur sulmuesi nigerian Odion Ighalo realizoi një supergol pas asistimit nga Bruno Fernandes.

Odion Ighalo. (Photo by UEFA – Handout/UEFA via Getty Images )

Me epërsinë minimale 0-1 të mysafirëve përfunduan 45 minutat e para.

United vazhdoi dominimin edhe në pjesën e dytë, kur goli i dytë u shënua në minutën e 58-të nga talenti uellsian Daniel James.

E për rezultatin 0-3 u përkujdes mesfushori spanjoll Juan Mata në minutën e 83-të, kur shënoi një gol të bukur pas asistimit nga Fred.

Manchester United. (Photo by UEFA – Handout/UEFA via Getty Images )

Krejt në fund të ndeshjes, kur po zhvilloheshin minutat shtesë Djajtë e Kuq shënuan edhe dy gola të tjerë.

Mason Greenwood realizoi një gol të bukur për 0-4 pas asistimit nga Chong derisa Andreas Pereira realizoi për rezultatin përfundimtar 0-5.

Kësisoj Djajtë e Kuq morën një fitore të madhe në Austri dhe tani e presin Laskun në ndeshjen e kthimit më të relaksuar.

United me këtë fitore të thellë konfirmon se është pretendenti kryesor për ta fituar trofeun e Ligës së Evropës. /Telegrafi/