Mësohen emrat e kundërshtarëve të mundshëm të skuadrave shqiptare në raundin e parë kualifikues të Ligës së Evropës.

Sipas ndarjeve të vazova nga UEFA, Kukësi, në Grupin 5, do të përballet me një mes Akademia Puskas (HUN), MKS Cracovia Krakow (POL) dhe PFC Slavia Sofia (BUL).

Laçi, që ndodhet në Grupin 9, do të shortohet përballë Keshla FK (AZE), Neftçi (AZE) ose Hapoel Bersheva (ISR).

Edhe Shkupi ka shansin të përballet me të njëjtët kundërshtarë si Laçi.

Në Grupin 15, Teuta mundë të luajë kundër APOEL FC (CYP), FK Sutjeska (MNE), Beitar Jerusalem (ISR) ose fituesit të çiftit FC Santa Coloma (AND) – FK Iskra Danilovgrad (MNE).

Shkëndija, në Grupin 14, pret të luajë kundër FC Noah (ARM), Sumugayit City (AZE), FC Petrocub-Hincesti (MDA) ose FC Lokomotiva Tbilisi (GEO).

Renova është në Grupin 11 dhe shorti do t’i vërë përballë një mes Maccabi Haifa (Izrael), Apollon (Qipro) dhe Alashkert (Armenia).

Tri raundet e para do të luhen me ndeshje teke.

Ndeshjet do të nisin më 27 gusht, ndërsa ende nuk janë caktuar vendet ku do të zhvillohen.

GROUP 1

Seeded

1 Olimpija Ljubljana (SVN)

2 Maribor (SVN)

3 St Joseph’s (GIB)/B36 Tórshavn (FRO)

Unseeded

4 Coleraine (NIR)/La Fiorita (SMR)

5 Víkingur Reykjavík (ISL)

6 Levadia Tallinn (EST)

GROUP 2

Seeded

1 ëalgiris Vilnius (LTU)

2 Riteriai (LTU)

3 Budapest Honvéd (HUN)

Unseeded

4 Derry City (IRL)

5 Paide Linnameeskond (EST)

6 Inter Turku (FIN)

GROUP 3

Seeded

1 Valletta (MLT)

2 Zrinjski (BIH)

3 Lincoln Red Imps (GIB)/Prishtina (KOS)

Unseeded

4 Differdange (LUX)

5 Bala Town (WAL)

6 Union Titus Petange (LUX)

GROUP 4

Seeded

1 Aberdeen (SCO)

2 Rosenborg (NOR)

3 Motherwell (SCO)

Unseeded

4 Breidablik (ISL)

5 NSÍ Runavík (FRO)/Barry Town United (WAL)

6 Glentoran (NIR)/HB Tórshavn (FRO)

GROUP 5

Seeded

1 Malmö (SWE)

2 Hammarby (SWE)

3 Kukës (ALB)

Unseeded

4 Puskás Akadémia (HUN)

5 Cracovia Kraków (POL)

6 Slavia Sofia (BUL)

GROUP 6

Seeded

1 Shakhtyor Soligorsk (BLR)

2 Ventspils (LVA)

3 Dinamo Minsk (BLR)

Unseeded

4 Dinamo-Auto Tiraspol (MDA)

5 Sfintul Gheorghe Suruceni (MDA)

6 Piast Gliwice (POL)

GROUP 7

Seeded

1 Shamrock Rovers (IRL)

2 AGF Aarhus (DEN)

3 FH Hafnarfjördur (ISL)

Unseeded

4 Honka Espoo (FIN)

5 Ilves Tampere (FIN)

6 Dunajská Streda (SVK)

GROUP 8

Seeded

1 Vaduz (LIE)

2 The New Saints (WAL)

3 Servette (SUI)

Unseeded

4 ëilina (SVK)

5 Hibernians (MLT)

6 Ruëomberok (SVK)

GROUP 9

Seeded

1 Keëla (AZE)

2 Neftçi (AZE)

3 Hapoel Beer-Sheva (ISR)

Unseeded

4 Shkupi (MKD)

5 Laçi (ALB)

6 Dinamo Batumi (GEO)

GROUP 10

Seeded

1 Bodø/Glimt (NOR)

2 Nõmme Kalju (EST)

3 Fehérvár (HUN)

Unseeded

4 Mura (SVN)

5 Kauno ëalgiris (LTU)

6 Bohemian (IRL)

GROUP 11

Seeded

1 Maccabi Haifa (ISR)

2 Apollon Limassol (CYP)

3 Alashkert (ARM)

Unseeded

4 Saburtalo (GEO)

5 ëeljezniëar (BIH)

6 Renova (MKD)

GROUP 12

Seeded

1 Lech Poznaë (POL)

2 Partizan (SRB)

3 Ordabasy Shymkent (KAZ)

Unseeded

4 RFS (LVA)

5 Valmiera (LVA)

6 Botoëani (ROU)

GROUP 13

Seeded

1 Progrès Niederkorn (LUX)

2 FCSB (ROU)

3 CSKA-Sofia (BUL)

Unseeded

4 Shirak (ARM)

5 Engordany (AND)/Zeta (MNE)

6 Sirens (MLT)

GROUP 14

Seeded

1 Universitatea Craiova (ROU)

2 Shkëndija (MKD)

3 Baëka Topola (SRB)

4 Kairat Almaty (KAZ)

Unseeded

5 Noah (ARM)

6 Sumgayit City (AZE)

7 Petrocub-Hincesti (MDA)

8 Lokomotive Tbilisi (GEO)

GROUP 15

Seeded

1 APOEL (CYP)

2 Sutjeska (MNE)

3 Beitar Jerusalem (ISR)

4 Santa Coloma (AND)/Iskra Danilovgrad (MNE)

Unseeded

5 Lokomotiv Plovdiv (BUL)

6 Borac Banja Luka (BIH)

7 Teuta (ALB)

8 Tre Penne (SMR)/Gjilani (KOS)