Real Madrid dhe Barcelona nuk janë të vetmet që kanë probleme me mbajtjen nën kontroll të COVID-19 këtë dimër, me shumë klube nga La Liga dhe të Evropës që kanë shpërthime infektimesh për shkak të përhapjes së variantit Omicron.

Futbolli nuk është i panjohur për infektimet, pasi kjo është vala e gjashtë e dukshme e përhapjes së virusit. Megjithatë, MARCA ka mësuar se asnjë lojë nuk do të shtyhet përveç në rrethana ekstreme.

Shumë klube të La Ligas janë goditur dhe tashmë keni parë situatat me të cilat përballet secili prej tyre.

Alaves

Ata nuk kanë pasur një rast pozitiv që nga 8 dhjetori dhe janë një nga anët me fat.

Reklama

Athletic Bilbao

Unai Simon dhe Inigo Martinez rezultuan pozitivë para ndeshjes kundër Real Betis, me Jokin Ezkieta dhe Alex Berenguer që e bënë këtë para ndeshjes me Real Madrid.

Reklama

Atletico

Diego Simeone nuk ka shqetësime për COVID-19.

Barcelona

Katalanasit kanë probleme. Dani Alves dhe Clement Lenglet i bashkohen Jordi Albas, si dhe Alejandro Baldes.

Betis

Skuadra e Manuel Pellegrinit kishte gjashtë raste që nga e hëna.

Cadiz

Andaluzianët kanë pesë lojtarë që rezultuan pozitivë, megjithëse Cadiz nuk e ka zbuluar identitetin e tyre.

Celta

Galicianët kishin katër raste pozitive të konfirmuara të hënën, duke i shtuar pesë të konfirmuara më 23 dhjetor. Disa prej tyre mund të kthehen për t’u përballur me Betisin me izolimin e tyre që do të përfundojë më 31 dhjetor.

Reklama

Elçe

Ky është një tjetër klub pa asnjë rezultat pozitiv të konfirmuar.

Espanyol

Të hënën, Espanyol konfirmoi deri në shtatë raste, pesë prej tyre ishin lojtarë dhe të tjerët anëtarë të stafit stërvitor.

Reklama

Getafe

Getafe është një tjetër skuadër pa asnjë rast pozitiv.

Granada

Skuadra e Robert Morenos është pa COVID-19 që nga e marta, por testet do të kryhen të mërkurën (sot).

Levante

Të martën, Levante konfirmoi se testet e tyre të 27 dhjetorit kthyen pesë raste pozitive.

Mallorca

Ky është një klub me një sërë rastesh, pasi Balearikët kanë shtatë në grupin e tyre, me katër lojtarë të ekipit të parë.

Osasuna

Ata kanë gati një skuadër të plotë për të luajtur me Athletic Bilbaon të hënën, por Inigo Perez dhe Chimy Avila janë pozitivë.

Reklama

Rajo Vallecano

Rreth 12 raste pozitive u konfirmuan më 21 dhjetor, gjë që e vë në rrezik serioz fillimin e tyre mbresëlënës të sezonit. Që atëherë ata kanë njoftuar se janë zbuluar më shumë pozitive dhe ata do të kërkojnë të shtyjnë ndeshjen e tyre kundër Atleticos më 2 janar.

Reklama

Real Madrid

Marco Asensio ka rezultuar negativ dhe Carlo Ancelotti mund të jetë në gjendje të mirëpresë të tjerët – Luka Modric , Marcelo , Rodrygo Goes , Gareth Bale, Andriy Lunin, David Alaba dhe Isco – gjithashtu.

Real Sociedad

Që nga e hëna, La Real kishte 10 raste, të gjithë të izoluarë në shtëpitë e tyre përkatëse.

Reklama

Sevilla

Pasi i janë nënshtruar testeve të martën, rastet e Sevillas do të bëhen të ditura gjatë natës së sotme.

Valencia

Skuadra e Jose Bordalas rikthehet në stërvitje të mërkurën dhe vetëm atëherë do të mësojë se sa raste kanë.

Villarreal

Skuadra do të kthehet në stërvitje nën Unai Emery të mërkurën dhe më pas do t’i nënshtrohet testeve të tyre PCR. /Telegrafi/