Trajneri i Atletico Madridit, Diego Simeone mishëroi besëtytninë e tij duke bërë të njëjtën rutinë për dy udhëtime në Mançester brenda disa javësh.

Fituesit e La Ligës mposhtën Manchester Unitedin në raundin e 16-të të Ligës së Kampionëve, duke barazuar 1-1 në ndeshjen e parë dhe më pas mposhtën Djajtë e Kuq 1-0 në Old Trafford më 15 mars.

Renan Lodi shënoi golin e vetëm të ndeshjes teksa Atletico krijoi një mbrojtje të tipit ‘masterclass’.

Simeone është i njohur për stilin e tij specifik në mbrojtje, shumë të ashpër të lojës dhe shumë rrallë ndryshon në qasjen e tij.

Tifozët janë të ndarë në dysh rreth skemave taktike të Atletico Madridit kundër Man Cityt Tifozët janë të ndarë në dysh rreth skemave taktike të Atletico Madridit kundër Man Cityt

Por, ai e çoi atë në nivele ekstreme, të përpikta përpara ndeshjes së parë çerekfinale të Ligës së Kampionëve, ku Atletico u kthye në Mançester për të luajtur me kampionët e Ligës Premier, Cityn.

Sipas gazetës spanjolle El Chiringuito, Simeone bëri absolutisht të njëjtën gjë në përgatitjen e tij për këtë ndeshje, sikurse në atë ndaj Unitedit, duke treguar se është një besëtytë i çmendur.

Të dy fluturimet për në Mançester u nisën nga Madridi në orën 11:30 dhe Atletico udhëtoi me të njëjtin autobus dhe qëndroi në të njëjtin hotel si herën e kaluar.

Konferenca për shtyp u caktua në të njëjtën orë, ashtu sikurse stërvitjet dhe sërish mesfushori Marcos Llorente ishte pjesë e konferencës së bashku me trajnerin.

Sidoqoftë, ndryshimi kryesor midis dy ndeshjeve kundër skuadrave të mëdha të Mançesterit ishte rezultati.

Atletico, pak a shumë duke luajtur me një formacion 5-5-0, e frustoi Cityn për periudhën më të madhe të lojës, por u zhbë në minutën e 70-të kur Kevin De Bruyne shënoi pas asistimit nga zëvendësuesi Phil Foden.

Los Rojiblancos nuk arritën asnjë goditje në portë në 90 minuta dhe duhet ta kthejnë atë në ndeshjen e dytë në Wanda Metropolitano. /Telegrafi/