LAJMI I FUNDIT:

Si i fitoi Ballkani mbi 1 milion euro vetëm nga shitja e lojtarëve brenda një viti

Si i fitoi Ballkani mbi 1 milion euro vetëm nga shitja e lojtarëve brenda një viti

Ballkani nga Suhareka po kthehet në një klub model sa i përket Kosovës, por edhe më gjerë, duke siguruar dy herë radhazi kalimin në fazën e grupeve të Ligës së Konferencës.

E gjithë kjo i ka siguruar klubin mbi tetë milionë euro në këtë dy vite, shumë që mund të rritet ndjeshëm fal rezultateve në garat ndërkombëtare.

Por, Ballkani po rezulton i suksesshëm edhe në një drejtim tjetër, atë të transferimit të lojtarëve në kampionate me të forta evropiane.

Ballkani falënderon Korenica me fjalë të mëdha pas transferimit te Manisa: Dera jonë e hapur gjithmonë për lojtarë si ti
Lexo po ashtu Ballkani falënderon Korenica me fjalë të mëdha pas transferimit te Manisa: Dera jonë e hapur gjithmonë për lojtarë si ti

Fillimisht u larguan Jetmir Topalli dhe Arbër Hoxha, por pa përfitime të mëdha, ndërsa Mirlind Daku fitoi respektin e Osijek fal golave me Ballkanin.

Mirëpo, në vitin e fundit transferimet kanë qenë shumë fitimprurëse dhe këto shuma mund të rriten ndjeshëm, shkruan Telegrafi.

Ballkani në afatin e dimrit shiti Ermal Krasniqin në Cluj të Rumanisë për 200 mijë euro plus 100 mijë të tjera në formë bonusesh.

Hidhet shorti për grupet e Ligës së Konferencës për sezonin 2023/24 - Ballkani në Grupin C
Lexo po ashtu Hidhet shorti për grupet e Ligës së Konferencës për sezonin 2023/24 - Ballkani në Grupin C

Por, klubi suharekas pritet të fitojë shumë më shumë nga shitja e Ermal Krasniqit, pasi kishte ruajtur 15 për qind të kartonit.

Në rast se Krasniqi shitet pesë milionë euro ashtu siç po pretendojnë te Cluj, në arkat e kampionit në fuqi të Kosovës do të shkojnë 750 mijë euro, një shumë e konsiderueshme e cila do të ishte një infuzion për suharekasit.

Tjetër transferim i jashtëzakonshëm në këtë afat kalimtar ishte ai i Albion Rrahmanit te Rapid Bukuresht, ku që në start ka filluar shkëlqimin.

Zbulohen datat e ndeshjeve të Ballkanit në grupet e Ligës së Konferencës
Lexo po ashtu Zbulohen datat e ndeshjeve të Ballkanit në grupet e Ligës së Konferencës

Ylli i ri kaloi në Rumani për 600 mijë euro, shuma më e madhe e paguar për një lojtar nga Kosova.

Ai ka shënuar katër herë në dy ndeshje, duke u kthyer në yllin e Rapidit, ndërsa është raportuar se edhe për Rrahmanin klubi i Ballkanit ka ruajtur një përqindje të kartonit.

I fundit i transferuar është Meriton Korenica, i cili në Turqi te Manisa ka kaluar për 200 mijë euro.

Me kalimin në fazën e grupeve, Ballkani mbush arkat e klubit me miliona euro
Lexo po ashtu Me kalimin në fazën e grupeve, Ballkani mbush arkat e klubit me miliona euro

Ndërkohë Ballkani do të lutet që Korenica me Manisën të sigurojnë inkuadrimin në Superligën e Turqisë, pasi në rast se ndodh një gjë e tillë atëherë klubi nga Suhareka do të marrë edhe 50 mijë euro të tjera bonuse.

Po ashtu kampioni në fuqi i Kosovës ka ruajtur edhe 20 për qind të kartonit nga shitja e ardhshme e Korenicës, përqindje që mund t’i sjell të tjera të ardhura klubit nga Suhareka, shkruan Telegrafi.

Zyrtare: Albion Rrahmani transferohet te Rapidi i Bukureshtit
Lexo po ashtu Zyrtare: Albion Rrahmani transferohet te Rapidi i Bukureshtit

Vetëm me shitje Ballkani ka fituar 1 milion euro, shumë që mund të rritet ndeshëm nëse lojtarët kalojnë në ndonjë klub më të madh.

Pra Ballkani po funksionon si model për klube e rajonit, duke përfituar shuma të mëdha edhe nga shitja e futbollistëve dhe ata po i zëvendëson me emra të njohur, duke mos humbur shumë kualitet në skuadër. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Arda Guler realizon golin më të bukur deri më tani në Euro 2024

Arda Guler realizon golin më të bukur deri më tani në Euro 2024

Përfaqësueset
UEFA godet Shqipërinë, e gjobitë rëndë

UEFA godet Shqipërinë, e gjobitë rëndë

Kombëtarja e Shqipërisë
Portugalia 2-1 Çekia, nota e Ronaldos dhe lojtarëve të tjerë

Portugalia 2-1 Çekia, nota e Ronaldos dhe lojtarëve të tjerë

Përfaqësueset
Jens Lehmann zgjedh kombëtaren më të keqe në Euro 2024

Jens Lehmann zgjedh kombëtaren më të keqe në Euro 2024

Përfaqësueset
Rregulli i çuditshëm i FIFA-s e ndaloi yllin e Ligës Premier nga ndërrimi i kombësisë dhe të luajë në Euro 2024

Rregulli i çuditshëm i FIFA-s e ndaloi yllin e Ligës Premier nga ndërrimi i kombësisë dhe të luajë në Euro 2024

Përfaqësueset
Portugalia e Ronaldos e nisë me fitore rrugëtimin në Euro 2024 - mposht Çekinë

Portugalia e Ronaldos e nisë me fitore rrugëtimin në Euro 2024 - mposht Çekinë

Përfaqësueset
Kalo në kategori