Edhe pse dy ditë më parë u njoftua se do të mikpritës i ceremonisë së 91-të të ndarjes së çmimeve “Academy Awards”, megjithatë kjo nuk do të ndodhë.

Arsyeja se pse Kevin Hart nuk do ta ketë këtë privilegj janë mesazhet në Twitter, në të cilat shfaq ndjenjat dhe qëndrimet homofobike.

Megjithëse dëshironte ta udhëhiqte këtë ngjarje vjetore prestigjioze, aktori është dashur të tërhiqej pas reagimeve të shumta të filmdashësve.

View this post on Instagram

For years I have been asked if I would ever Host the Oscars and my answer was always the same…I said that it would be the opportunity of a lifetime for me as a comedian and that it will happen when it’s suppose to. I am so happy to say that the day has finally come for me to host the Oscars. I am blown away simply because this has been a goal on my list for a long time….To be able to join the legendary list of host that have graced that stage is unbelievable. I know my mom is smiling from ear to ear right now. I want to thank my family/friends/fans for supporting me & riding with me all this time….I will be sure to make this years Oscars a special one. I appreciate the @TheAcademy for the opportunity ….now it’s time to rise to the occasion #Oscars

A post shared by Kevin Hart (@kevinhart4real) on Dec 4, 2018 at 5:01pm PST

“Unë mora një vendim që të tërhiqem nga udhëheqja e Academy Awards këtë viti. Sinqerisht kërkoj ndjesë për deklaratat e mia kundër komunitetit LGBTQ. Më vjen keq që kam lënduar njerëzit”, thuhet në njoftimin e aktorit.

Më parë, Kevin publikoi një video në llogarinë personale në Instagram duke thënë se e kishte refuzuar kërkesën e Akademisë së Arteve të Filmit të Amerikës dhe kërkoi falje publike.

Pavarësisht nga gjithçka, Kevin i falënderon të gjithë me këtë rast dhe shpreson që edhe një herë do t’i jepet mundësia për të udhëhequr këtë ceremoni vjetore.

Ndryshe, ceremonia do të mbahet më 24 shkurt të viti 2019 në Dolby Theatre të Hollivudit. /Telegrafi/