LAJMI I FUNDIT:

SHBA thotë se ka biseduar me Izraelin rreth “afateve kohore” të operacioneve në Gaza

SHBA thotë se ka biseduar me Izraelin rreth “afateve kohore” të operacioneve në Gaza

SHBA ka diskutuar me Izraelin rreth “afateve kohore” për operacionet ushtarake në Gaza.

Kështu, siç raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, ka thënë këshilltari i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan.

Zyrtari amerikan tha se ishte zhvilluar një diskutim me Izraelin “për oraret” dhe “si kjo përfshihet në një strategji afatgjatë për adresimin e kësaj çështjeje që shkon përtej mjeteve të thjeshta ushtarake”.

Ai i tha Reuters: “Ne kemi biseduar me ta për afatet kohore”.

Erdogan paralajmëron Izraelin nëse ky i fundit “tenton të ndjekë anëtarët e Hamasit në Turqi”
Lexo po ashtu Erdogan paralajmëron Izraelin nëse ky i fundit “tenton të ndjekë anëtarët e Hamasit në Turqi”

“… Unë thjesht do të them se ne kemi biseduar me ta se çfarë po mendojnë për sa i përket kohëzgjatjes dhe se si kjo bie në një strategji afatgjatë për adresimin e kësaj çështjeje që shkon përtej mjeteve të thjeshta ushtarake”.

Ndërkohë SHBA-të do të kundërshtojnë çdo zonë tampon të propozuar brenda Rripit të Gazës, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Matthew Miller.

Duke folur me gazetarët këtë mbrëmje, Miller tha se masa do të shkelte qëndrimin e Washingtonit se madhësia e enklavës palestineze nuk duhet të zvogëlohet pas konfliktit aktual.

Zyrtari amerikan vazhdoi duke thënë se ndër parimet udhëzuese të Washingtonit për të ardhmen e Gazës, ishte kundërshtimi i tij ndaj çdo reduktimi në territorin e enklavës së dendur të populluar.

“Pra, nëse ndonjë zonë tampon e propozuar do të ishte brenda Gazës, kjo do të ishte një shkelje e këtij parimi dhe diçka që ne e kundërshtojmë”, tha ai. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Amerika
Shtëpia e Bardhë: Sot vdiqën shumë palestinezë, kërkojmë informacione nga Izraeli

Shtëpia e Bardhë: Sot vdiqën shumë palestinezë, kërkojmë informacione nga Izraeli

Azia
Dukej si një ftohje dhe më pas filloi luftën për jetën: Pse u detyruan mjekët t'ia amputonin këmbët dhe krahët mësueses amerikane

Dukej si një ftohje dhe më pas filloi luftën për jetën: Pse u detyruan mjekët t'ia amputonin këmbët dhe krahët mësueses amerikane

Amerika
Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Azia
Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Evropa
Odysseus shfaqet duke prekur Hënën

Odysseus shfaqet duke prekur Hënën

Botë
Kalo në kategori