LAJMI I FUNDIT:

Erdogan paralajmëron Izraelin nëse ky i fundit “tenton të ndjekë anëtarët e Hamasit në Turqi”

Erdogan paralajmëron Izraelin nëse ky i fundit “tenton të ndjekë anëtarët e Hamasit në Turqi”

Presidenti Recep Tayyip Erdogan paralajmëroi Izraelin të mërkurën kundër “ndjekjes së anëtarëve të Hamasit në Turqi”.

Dhe nëse Izraeli provon një gjë të tillë, ka thënë Erdogan, do të paguajë një çmim shumë të rëndë për këtë.

Ai gjithashtu hodhi poshtë planet për të krijuar një zonë tampon në Gaza pas përfundimit të luftimeve në enklavë.

Siç ka theksuar më tej ai, një plan i tillë ishte “mosrespektues” për palestinezët, përcjell Telegrafi.

Izraeli thotë se është i vendosur të eliminojë Hamasin në mbarë botën - edhe nëse duhen vite për ta bërë këtë
Lexo po ashtu Izraeli thotë se është i vendosur të eliminojë Hamasin në mbarë botën - edhe nëse duhen vite për ta bërë këtë

Duke folur me gazetarët në një fluturim që kthehej nga Katari, Erdogan tha se e ardhmja e Gazës pas luftës do të vendoset nga populli palestinez dhe se Izraeli duhet të kthejë territoret që pushton, sipas transmetuesit Haberturk.

Ai pretendon se mbështetja perëndimore për Izraelin, përkatësisht nga Shtetet e Bashkuara, ka shkaktuar gjendjen aktuale në rajon.

Ndryshe, Izraeli kishte thënë se është i vendosur të eliminojë Hamasin në mbarë botën, edhe nëse duhen vite për ta bërë këtë.

Kështu ka thënë zyrtari i lartë i sigurisë vendase Ronen Bar, sipas një regjistrimi të transmetuar nga transmetuesi publik Kan të dielën, shkruante CNN, përcjell Telegrafi.

“Kabineti na vendosi një qëllim – të eliminojmë Hamasin. Dhe ne jemi të vendosur ta bëjmë këtë. Ky është Mynihu ynë. Kudo: në Gaza, Izrael, Liban, Turqi, Katar, kudo”, citohet të ketë thënë shefi i Shin Bet.

Përmendja e Mynihut nga Bar është një referencë për fushatën e synuar të vrasjes së Izraelit kundër operativëve dhe organizatorëve të “Shtatorit të Zi”, pas sulmeve vdekjeprurëse të grupit palestinez kundër izraelitëve në Lojërat Olimpike të vitit 1972 në Gjermani. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Amerika
Shtëpia e Bardhë: Sot vdiqën shumë palestinezë, kërkojmë informacione nga Izraeli

Shtëpia e Bardhë: Sot vdiqën shumë palestinezë, kërkojmë informacione nga Izraeli

Azia
Dukej si një ftohje dhe më pas filloi luftën për jetën: Pse u detyruan mjekët t'ia amputonin këmbët dhe krahët mësueses amerikane

Dukej si një ftohje dhe më pas filloi luftën për jetën: Pse u detyruan mjekët t'ia amputonin këmbët dhe krahët mësueses amerikane

Amerika
Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Azia
Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Evropa
Odysseus shfaqet duke prekur Hënën

Odysseus shfaqet duke prekur Hënën

Botë
Kalo në kategori