LAJMI I FUNDIT:

SHBA sërish e ndihmon ushtarakisht Ukrainën – dërgon raketahedhësa HIMARS

SHBA sërish e ndihmon ushtarakisht Ukrainën – dërgon raketahedhësa HIMARS

Pas gjermanëve, edhe amerikanët do ta ndihmojë ushtarakisht Ukrainën.

SHBA do të dërgojë paketë shtesë ndihme me vlerë 275 milionë dollarësh.


Paketa e re përfshin, ndër të tjera, municione për raketahedhës të shumëfishtë të tipit HIMARS.

Gjithashtu parashihet dërgimi i municionit të artilerisë së kalibrit 155 dhe 105 milimetra, njoftoi Departamenti amerikan i Shtetit.

Kujtojmë se muaj më parë Kongresi amerikan ka miratuar projektligjin që parasheh ndihma ushtarake në vlerë të 60 miliardë dollarëve.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt të vitit 2022 duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta materiale. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Evropa
Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Evropa
Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Azia
Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Evropa
Deshi të hidhet me parashutë, qëndroi mbi balonën me ajër të nxehtë – braziliani bie dhe përfundon në koshin e balonës

Deshi të hidhet me parashutë, qëndroi mbi balonën me ajër të nxehtë – braziliani bie dhe përfundon në koshin e balonës

Amerika Latine
Shefi i OKB-së: Izraeli po përhap dezinformata për mua

Shefi i OKB-së: Izraeli po përhap dezinformata për mua

Azia
Kalo në kategori