LAJMI I FUNDIT:

SHBA-ja po mendon ta lejojë Ukrainën të përdorë armët amerikane për ta sulmuar Rusinë?

SHBA-ja po mendon ta lejojë Ukrainën të përdorë armët amerikane për ta sulmuar Rusinë?

SHBA-ja e ka ndaluar Ukrainën të godasë objektivat në territorin rus me arsenalin e saj të armëve.

Por kjo thuhet se mund të jetë gati për të ndryshuar.


New York Times ka raportuar se zyrtarët amerikanë po debatojnë për të rikthyer këtë rregull, për të cilin Ukraina ka argumentuar se pengon rëndë aftësinë e saj për të mbrojtur veten.

Ky vendim vjen pasi Rusia ka vendosur armët përtej kufirit nga verilindja e Ukrainës dhe i ka drejtuar ato në Kharkiv.

Por, bëhet e ditur se propozimi ende nuk i është dorëzuar zyrtarisht presidentit amerikan, Joe Biden, shkruan yahoonews, përcjell Telegrafi.

Analistët thonë se ndryshimi i politikës mund t’i jap Ukrainës një avantazh thelbësor në sulmet kundër Rusisë.

Ukrainasit kanë një armë speciale, droni i vogël që shkatërron tanket 45 tonëshe ruse
Lexo po ashtu Ukrainasit kanë një armë speciale, droni i vogël që shkatërron tanket 45 tonëshe ruse

Disa nga aleatët e SHBA-së, si Britania e Madhe, kanë hequr tashmë kufizimet për armët e tyre.

Megjithatë, ka shqetësime se si Rusia do t’i përgjigjet kësaj lëvizjeje.

Ky shqetësim ka luajtur rol qendror edhe në atë se sa ndihmë do t’i jepet Ukrainës.

Rusia kërcënon me sulm caqet britanike nëse Ukraina i përdor armët e saj për të sulmuar territorin rus
Lexo po ashtu Rusia kërcënon me sulm caqet britanike nëse Ukraina i përdor armët e saj për të sulmuar territorin rus

Kjo pasi SHBA-ja gjatë gjithë luftës në mënyrë graduale e ka rritur mbështetjen e saj për Ukrainën, duke i dorëzuar asaj armët më të sofistikuara.

Ndryshe, Ukraina shpesh ka injoruar paralajmërimet e SHBA-së për përshkallëzimin e mundshëm të konfliktit, të tilla si sulmet ndaj gadishullit të Krimesë dhe sulmet e thella brenda Rusisë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Evropa
Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Evropa
Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Azia
Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Evropa
Zelensky zëvendëson komandantin e forcave ukrainase Sodol me gjeneral brigade Hnatov

Zelensky zëvendëson komandantin e forcave ukrainase Sodol me gjeneral brigade Hnatov

Evropa
Një vend i cili është pothuajse tërësisht mysliman pritet të ndalojë hixhabin

Një vend i cili është pothuajse tërësisht mysliman pritet të ndalojë hixhabin

Azia
Kalo në kategori