LAJMI I FUNDIT:

Ukrainasit kanë një armë speciale, droni i vogël që shkatërron tanket 45 tonëshe ruse

Ukrainasit kanë një armë speciale, droni i vogël që shkatërron tanket 45 tonëshe ruse

Në të gjitha fabrikat ukrainase prodhohen për ushtrinë mbi 100 mijë dronë sulmues FPV.

Ky është një numër i madh, por secila prej tyre peshon vetëm disa kilogramë dhe zakonisht mban një predhë gjysmë kilogrami, shkruan forbes.

Edhe pse njëqind mijë dronë numerikisht janë shumë, ato armatime nuk janë të rënda.


Dronët FPV janë jashtëzakonisht të rrezikshëm për këmbësorët e ekspozuar, por automjetet e blinduara zakonisht mund të marrin disa goditje nga këta dronë dhe të vazhdojnë të luftojnë.

Megjithatë, kjo duket se po ndryshon. Ushtarët ukrainas kanë gjetur një mënyrë për të rritur ndjeshëm potencialin shpërthyes të çdo droni të lehtë.

Ukrainasit publikojnë pamjet e shkatërrimit të tankut rus T-80
Lexo po ashtu Ukrainasit publikojnë pamjet e shkatërrimit të tankut rus T-80

Për shembull, le të marrim një tank rus T-80 që kohët e fundit iu afrua linjave të Ukrainës në Donetsk, transmeton Telegrafi.

Një dron vëzhgimi i Brigadës së 47-të të mekanizuar të ushtrisë ukrainase monitoroi nga ajri, ndërsa një tjetër dron FPV fluturoi pranë tankut – i cili peshon 46 tonë dhe ka forca të blinduara shtesë, si dhe mbrojtje kundër dronëve – dhe më pas u largua.

Droni FPV fluturoi drejt T-80-s. Normalisht, një goditje FPV në një tank do të shkaktonte dëme të vogla. Kësaj radhe, megjithatë, T-80 shpërtheu në një top të madh zjarri që ndau kullën nga trupi. Ekuipazhi u eliminua.

Fat apo teknologji e re?

A pati fat piloti i FPV apo është në pyetje ndonjë teknologji e re?

Trenet Telenko, ish-mbikëqyrës i cilësisë për Agjencinë e Kontratave të Mbrojtjes së SHBA-së, beson se përgjigja është kjo e fundit.

“Po filloj të pyes veten nëse prodhuesit ukrainas të dronëve FPV e vodhën idenë nga raketat suedeze RBS-56”, pohoi Telenko.

RBS-56 është një raketë antitank e kompanisë suedeze, Bofors me një kokë 11 kilogramësh. Kjo kokë aktivizohet nga sensorë në pjesën e poshtme të raketës dhe shpërthen poshtë. Kjo metodë synon armaturën e hollë në majë të tankut.

Droni FPV që hodhi në erë T-80 duket se ka depërtuar në armaturën e tankut nga lart dhe ka goditur furnizimin me municione të automjetit, duke shkaktuar një shpërthim dytësor katastrofik.

Pamjet tregojnë se si shkatërrohet një tank rus i tipit T-80
Lexo po ashtu Pamjet tregojnë se si shkatërrohet një tank rus i tipit T-80

“Diçka që është në të vërtetë kaq e thjeshtë e bën FPV shumë më vdekjeprurëse”, thekson Telenko.

Ai nuk po hamendej vetëm. Ukrainasit morën ndoshta mijëra raketa NLAW (Armë e Lehtë Anti-Tanke e Gjeneratës së ardhshme) nga aleatët e tyre. NLAW prej 40 euro është, si RBS-56, një produkt i Bofors dhe përdor kokën e shpërthimit të RBS-56.

Të paktën një video ka qarkulluar në mediat sociale që tregon trupat ukrainase duke hequr një raketë nga një lëshues i dëmtuar NLAW, “gjoja për të përdorur kokën e luftës në një dron FPV”, sipas historianit të armëve Matthew Moss.

Ky kombinim – një dron FPV me një kokë lufte NLAW – “do të ishte shumë interesant”, shton ai. Për ushtarët në tanket ruse, kjo mund të nënkuptojë vdekje të menjëhershme.

Ukrainasit kanë municion special

Për të qenë të qartë, trupat ukrainase nuk kanë nevojë të përdorin pjesët e NLAW-ve të dhuruara për të pajisur ekipet e tyre të dronëve me kokë-luftuese që sulmojnë nga lart.

Industria ukrainase është plotësisht e aftë të prodhojë municion të tillë nga e para.

Nëse ukrainasit përdorin të njëjtën qasje për prodhimin e tyre si për dronët – duke ndërtuar një numër të madh në shumë punishte të vogla – kjo do të thotë se mund të ketë më shumë lloje të kokave të tilla në arsenalin e tyre.

Po bëhet gjithnjë e më e qartë se ukrainasit kanë një lloj municioni që shpërthen poshtë për dronët e tyre.

Nuk ka shumë mënyra të tjera që dronët e vegjël t’i kthejnë tanket e mëdha në gërmadha të djegura. /Telegrafi/