Paul Pogba mund të mos mbajë shiritin e kapitenit te Franca, por mesfushori mbajti një fjalim emocionues në dhomën e zhveshjes gjatë finales së Ligës së Kombeve.

28-vjeçari, i cili ka qenë vendimtar për Manchester United deri më tani këtë sezon, luajti një rol kyç në fitoren 2-1 të skuadrës së tij kundër Spanjës të dielën mbrëma, ndërsa golat e Karim Benzemas dhe Kylian Mbappes vulosën fitoren.

Duke ndarë mesfushën me të talentuarin Aurelien Tchouameni, Pogba kishte më shumë prekje [77] se çdo lojtar francez në fushë dhe bëri më shumë goditje [3] se çdo bashkëlojtar.

Deschamps tentoi ta qetësonte, por Pogba ishte tejet i nervozuar me veprimin e Pavard Deschamps tentoi ta qetësonte, por Pogba ishte tejet i nervozuar me veprimin e Pavard

Ndikimi i tij në fushë ishte i dukshëm për të gjithë dhe ditë më vonë, u shfaqën pamje që tregojnë cilësitë mbresëlënëse të udhëheqjes së Pogbas edhe jashtë fushës.

Siç mund ta shihni në klipin e mëposhtëm, mesfushori bën një fjalim pasionant pas pjesës së parë për shokët e tij të skuadrës me rezultatin që ishte 0-0.

Pogba thotë, siç përkthehet nga @aaroncikaya: “Ne duhet të jemi agresivë. Fillon nga përpara deri në pjesën e pasme. Ne e fitojmë topin mbrapa dhe sulmojmë. Dhe po ne do të vrapojmë shumë sepse ata kanë lojtarë cilësorë, por edhe ne”.

“Ne duhet ta mbajmë topin dhe t’i lëndojmë ata. Pjesa e dytë duhet të jetë më agresive”.

Kjo nuk është hera e parë që Pogba frymëzon shokët e tij të skuadrës në dhomën e zhveshjes, pasi e kishte bërë edhe ndaj Argjentinës e Kroacisë. /Telegrafi/