Edhe pse të gjithë pajtohen se Philippe Coutinho do të jetë një përforcim i madh për Barcelonën, ardhja e brazilianëve solli probleme në blaugrana.

Klubi katalunas ka rritur shpenzimet për pagat e lojtarëve dhe kur i shtohet i Coutinhos, ato arrijnë 87 për qind të buxhetit të vlerësuar të klubit.

Dhe kjo është shumë më tepër sesa optimalja 55% – 70% që vetë klubi ka përcaktuar, por edhe kufijtë e sigurisë së lojës “FIFA Fair Play Finance”.

Si do të paguhen 40 milionë euro bonuse për Coutinhon? Si do të paguhen 40 milionë euro bonuse për Coutinhon?

Për pagën e Brazilit, Barcelona do të shpenzojë në mes të 20 dhe 25 milionë euro në vit. Kur ju të shtoni pagat e lojtarëve të tjerë, Barcelona është skuadra e katërt me pagën mesatare prej tetë milionë eurove neto për sezon.

Vetëm tre skuadrat e NBA-s, Oklahoma City Thunders, Cleveland Cavaliers dhe Golden State Warriors i paguajnë më shumë lojtarët se gjiganti spanjoll.

Për ta blerë ‘pokerin’ e Barcelonës duhen 1.7 miliard euro Për ta blerë ‘pokerin’ e Barcelonës duhen 1.7 miliard euro

Por, Barcelona mund t’i rregullojë numrat duke shitur disa lojtarë, të cilët priten që të largohen gjatë janarit.

Klubi duhet të largohet veteranët Javier Masherano, Arda Turan, Deloufeua dhe Gomes do të mund t’i lehtësojnë barrën klubit në rast se largohen. /Telegrafi/