LAJMI I FUNDIT:

Ronaldo ka shënuar më së shumti gola deri më tani në këtë vit në top pesë ligat evropiane


Cristiano Ronaldo ka arritur të lartësojë vetën si golashënuesi më i mirë deri më tani në këtë vit në top pesë ligat evropiane.

Reklama

Pandemia me coronavirus ka sjell një vit interesant në futboll, duke shkaktuar infektime të lojtarëve, rrjedhë të vështirë të ndeshjeve dhe mos praninë e tifozëve në stadiume.

Përkundër kësaj gjejë, 35-vjeçari po arrin të dominojë sërish, derisa ka shënuar 27 gola në këtë vit për Juventusin.

Pesë herë fituesi i Topit të Artë ka një statistike për 73 minuta për gol në fushë, e që e bënë edhe më të mrekullueshme faktin për moshën e tij.

Kjo nënkupton se ai ka arritur të lë mbrapa vetës sulmuesin e Bayern Munichut, Robert Lewandowskin, që në edicionin e kaluar ishte golashënuesi më i mirë në të gjitha garat.

Sulmuesi polak në këtë vit ka shënuar 26 gola për Bavarezët, duke e ndihmuar skuadrën e tij që të fitojë tripletën, Ligën e Kampionëve, Bundesligën dhe DFB Pokalin.

Më poshtë keni listën me 25 lojtarët që kanë shënuar më së shumti gola deri më tani në këtë vit:

25) Luis Muriel (Atalanta) – 12 gola (57 minuta për gol)

24) Karim Benzema (Real Madrid) – 13 gola (182 minuta për gol)

23) Raul Jimenez (Wolves) – 13 gola (169 minuta për gol)

22) Dominic Calvert-Lewin (Everton) – 13 gola (169 minuta për gol)

21) Bruno Fernandes (Manchester United) – 13 gola (135 minuta për gol)

Image Credit: PA

20) Andrej Kramaric (Hoffenheim) – 13 gola (78 minuta për gol)

19) Timo Werner (RB Leipzig & Chelsea) – 14 gola (148 minuta për gol)

18) Duvan Zapata (Atalanta) – 14 gola (134 minuta për gol)

17) Jamie Vardy (Leicester City) – 14 gola (134 minuta për gol)

16) Gerard Moreno (Villarreal) – 14 gola (132 minuta për gol)

Image Credit: PA

15) Heung-min Son (Tottenham Hotspur) – 14 gola (130 minuta për gol)

14) Andre Silva (Eintracht Frankfurt) – 14 gola (117 minuta për gol)

13) Harry Kane (Tottenham Hotspur) – 14 gola (114 minuta për gol)

12) Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain) – 14 gola (81 minuta për gol)

11) Andrea Belotti (Torino) – 15 gola (162 minuta për gol)

10) Lionel Messi (Barcelona) – 15 gola (159 minuta për gol)

Image Credit: PA

9) Danny Ings (Southampton) – 15 gola (137 minuta për gol)

8) Romelu Lukaku (Inter Milan) – 16 gola (123 minuta për gol)

7) Mohamed Salah (Liverpool) – 18 gola (125 minuta për gol)

6) Francesco Caputo (Sassuolo) – 18 gola (124 minuta për gol)

5) Zlatan Ibrahimovic (AC Milan) – 18 gola (101 minuta për gol)

Image Credit: PA

4) Erling Haaland (Borussia Dortmund) – 19 gola (81 minuta për gol)

3) Ciro Immobile (Lazio) – 22 gola (102 minuta për gol)

2) Robert Lewandowski (Bayern Munich) – 26 gola (66 minuta për gol)

1) Cristiano Ronaldo (Juventus) – 27 gola (73 minuta për gol). /Telegrafi/

Image Credit: PA

Në trend Sport

Më shumë
Harry Kane ka refuzuar Bayern Munichin, por dy gjigantë evropianë mbeten në garë

Harry Kane ka refuzuar Bayern Munichin, por dy gjigantë evropianë mbeten në garë

Premier League
Kështu do të duket Real Madridi pa treshen Benzema, Modric dhe Kroos: Ancelotti do të bëjë tri transferime spektakolare

Kështu do të duket Real Madridi pa treshen Benzema, Modric dhe Kroos: Ancelotti do të bëjë tri transferime spektakolare

La Liga
Ëndrra e Jurgen Klopp: Ky pritet të jetë formacioni startues i Liverpoolit me katër nënshkrime të reja

Ëndrra e Jurgen Klopp: Ky pritet të jetë formacioni startues i Liverpoolit me katër nënshkrime të reja

Premier League
Barcelona do të përjashtohet nga Liga e Kampionëve për një vit?

Barcelona do të përjashtohet nga Liga e Kampionëve për një vit?

Liga e Kampionëve
Drita ndryshon tërësisht për sezonin e ri: Largime të shumta, oferta nga Evropa për yjet e skuadrës dhe afrimet e mundshme në verë

Drita ndryshon tërësisht për sezonin e ri: Largime të shumta, oferta nga Evropa për yjet e skuadrës dhe afrimet e mundshme në verë

Lavdim Pireva
Reagimi i Granit Xhakës kur tifozi i Arsenalit ia përmend bashkëshorten

Reagimi i Granit Xhakës kur tifozi i Arsenalit ia përmend bashkëshorten

Premier League
Kalo në kategori