Drejtori i Romës, Tiago Pinto nuk mund ta pranojë vendimin e Gareth Southgate për të lënë Tammy Abraham jashtë skuadrës së Anglisë në Kupën e Botës në Katar, duke këmbëngulur se Chris Smalling duhej të përfshihej gjithashtu.

Reklama

Dyshja Giallorossëve u injoruar nga Southgate, së bashku me mbrojtësin e Milanit, Fikayo Tomorin, pasi Tre Luanët qëndrojnë me të preferuarit e tyre, edhe nëse nuk janë në formë kohët e fundit.

“Nuk mund të pranoj, si Roma ashtu edhe përfaqësuesit e klubeve të tjera, që njerëzit të përpiqen të justifikojnë ftesat ndërkombëtare me atë që po ndodh në nivel klubesh”, deklaroi Tiago Pinto për DAZN.

Reklama

“Nëse Tammy nuk është pjesë e skuadrës së Anglisë sepse ai nuk shënoi gjatë muajit të fundit, për shembull, por ata thirrën një lojtar që ishte në stol për klubin e tij dje, atëherë në atë rast Smalling duhet të jetë titullar për Anglinë”.

Reklama

Abrahami pati një sezon mahnitës te Roma pas transferimit të tij nga Chelsea, duke shënuar 27 gola në 53 ndeshje konkurruese dhe duke fituar Ligën e Konferencës nën drejtimin e Jose Mourinhos.

Ky sezon ka qenë më pak mbresëlënës me katër gola dhe dy asistime në 20 ndeshje ndërmjet Serie A dhe Ligën e Evropës, por ai shënoi gol në mesjavë kundër Sassuolos.

Reklama

“Dua të them se jemi të kënaqur me Tammyn, por gjithmonë me perspektivën se ai ende mund të përmirësohet, dhe jam i sigurt se do ta bëjë”.

“Ne jemi të kënaqur që shohim lojtarët tanë të shkojnë në Kupën e Botës, sepse është e rëndësishme për ta, por nuk mund të pranoj që pas një thirrjeje të flitet për mënyrën se si këta djem punojnë te Roma si justifikim për një zgjedhje personale”, ka vazhduar më tej Pinto. /Telegrafi/

Reklama