LAJMI I FUNDIT:

Roma merr fitore të madhe si mysafir i Interit, Dybala dhe Smalling vendosin ndeshjen

Roma merr fitore të madhe si mysafir i Interit, Dybala dhe Smalling vendosin ndeshjen

Roma ka marr një fitore të madhe si mysafir i Interit me rezultat 2-1 në kuadër të javës së tetë në Serie A.

Reklama

Interi e nisi ndeshjen në sulm, duke shënuar që në start, por goli i Edin Dzekos u anulua për pozitë jashtë loje nga VAR.

Pas kësaj Hakan Calhanoglu kishte rast të mirë në minutën e 21-të, por nuk e gjeti rrjetën.

Në minutën e 30-të erdhi goli i parë në ndeshje. Federico Dimarco shënoi goli të bukur për 1-0.

Pas goli të dy skuadrat kishin raste të tjerë. Interi rrezikoi me Dzekon, ndërsa Roma me Leonadro Spiazolan dhe Paolo Dybalan, por gol nuk kishte.

Shifrat u baraspeshuan në minutën e 39-të, kur Dybala shënoi një gol të bukur me një gjuajtje gjysmë volej brenda zonës për 1-1.

Deri në fund të pjesës së parë nuk ndryshuan më shifrat dhe dy skuadrat shkuan në pushim në barazim.

Interi e nisi më mirë pjesën e dytë duke qenë afër golit dy herë.

Fillimisht Hakan Calhanoglu qëlloi shtyllën na një goditje dënimi, ku portieri Rui Patricio vetëm e shikoi topin.

Në minutën e 67-të, ishte Kristjan Asllani që gjuajti bukur nga distanca, por goditja e tij shkoi ngjitur me shtyllën.

Roma në rastin e parë të mirë në këtë pjesë arriti të shënojë. Një harkim i bukur në zonë gjeti kokën e Chris Smalling që goditi bukur për të shënuar për 2-1.

Goli u rishikua në VAR për pozitë jashtëloje, por gjithçka ishte në rregull dhe Roma festoi golin e epërsisë.

Interi në minutat e mbetur u lëshua në sulm, duke bërë disa ndërrime, por që nuk treguar rezultat.

Deri në fund nuk kishte më gola dhe Roma festoi me meritë fitoren ndaj Interit.

Roma aktualisht është e katërta me 16 pikë, ndërsa Interi mbetet në pozitën e shtatë me 12 pikë. /Telegrafi/

Standings provided by SofaScore