LAJMI I FUNDIT:

Regjistrimi i popullsisë: 200 mijë banorë rezidentë të regjistruar, po marrin pjesë edhe serbët

Regjistrimi i popullsisë: 200 mijë banorë rezidentë të regjistruar, po marrin pjesë edhe serbët

10 ditë nga fillimi i procesit, janë regjistruar 200 mijë banorë rezidentë në gjithë Kosovën.

Kështu është bërë e ditur nga Agjencia e Statistikave të Kosovës.


Nga ASK-ja thanë se janë regjistruar edhe banorë të komunitetit serbë nga katër komunat veriore të Kosovës, pavarësisht thirrjes së Listës Serbe për bojkotim të këtij procesi.

“Këto ditë kemi pjesëmarrje edhe të komunitetit serbë nga komunat veriore. Kemi persona të regjistruar nga komuniteti serbë që janë regjistruar vullnetarisht, përkundër që kanë pasur sfida. Ne mendojmë që ditëve në vijim një pjesë e madhe e tyre do të jetë pjesë e regjistrimit”, ka thënë Avni Kastrati, ushtrues detyre i kryeshefit ekzekutiv i ASK-së.

Regjistrimi i popullsisë, Kastrati: Disa regjistruesve u janë ndërprerë kontratat, serbët po regjistrohen vullnetarisht
Lexo po ashtu Regjistrimi i popullsisë, Kastrati: Disa regjistruesve u janë ndërprerë kontratat, serbët po regjistrohen vullnetarisht

Në konferencë për medie të hënën zyrtarët e ASK-së po ashtu thanë se kanë pranuar disa ankesa mbi punën e regjistruesve në terren.

“Ka disa sfida, të disa pyetje, disa ankesa të qytetarëve nga ana e regjistruesve, janë ankesa të vogla por ne do dëshironim të mos ketë fare. Ju bëj thirrje qytetarëve, kanë të drejtë, me shikua secilën pyetjet që përgjigjet, si po i plotëson regjistruesi”.

Pse është i rëndësishëm regjistrimi i popullsisë?
Lexo po ashtu Pse është i rëndësishëm regjistrimi i popullsisë?

Regjistruesi e ka për obligim me i lexuar të gjitha pyetje?.

Sipas ASK-së, nëse procesi vazhdon të zhvillohet me dinamikën e tillë, si në 10 ditët e para, pritet të përfundojë para datës 17 maj.

Në trend Lajme

Më shumë
KFOR-i mohon se ndërmjetësuan për largimin e paramilitarëve serbë nga Banjska

KFOR-i mohon se ndërmjetësuan për largimin e paramilitarëve serbë nga Banjska

Siguri
Paradite polic, pasdite sigurim në diskotekë – IPK po i heton këto raste

Paradite polic, pasdite sigurim në diskotekë – IPK po i heton këto raste

Lajme
Turistët nga Kosova braktisin Durrësin pas liberalizimit të vizave

Turistët nga Kosova braktisin Durrësin pas liberalizimit të vizave

Lajme
Muharremi bën analizën e popullsisë: Po del që nga 2011-ta, Kosovën e lëshuan për çdo vit 40 mijë persona

Muharremi bën analizën e popullsisë: Po del që nga 2011-ta, Kosovën e lëshuan për çdo vit 40 mijë persona

Sociale
Gërvalla në Uashington: Kosova e përkushtuar për NATO dhe BE, Serbia kërcënim për rajonin

Gërvalla në Uashington: Kosova e përkushtuar për NATO dhe BE, Serbia kërcënim për rajonin

Lajme
Nga drama e eksodit, deri tek suksesi i shqiptarëve në Itali - Rama kryen edhe vallen e dytë kuqezi

Nga drama e eksodit, deri tek suksesi i shqiptarëve në Itali - Rama kryen edhe vallen e dytë kuqezi

Lajme
Kalo në kategori