Raphael Varane me dy gabime i dhuron fitoren Cityt, Reali eliminohet nga Liga e Kampionëve

Manchester City. (Photo by Dave Thompson/Pool via Getty Images/Guliver)

Manchester City ka siguruar çerekfinalen e Ligës së Kampionëve, pasi ka mposhtur edhe në ndeshjen e dytë Reali Madridin me rezultat të ngushtë 2-1.

Ndeshja nisi për mrekulli për vendasit që shënuan vetëm pas 10 minutave lojë.

Një gabim i Raphael Varanes bëri që Gabriel Jesus ta fitoi topin dhe të asistoj për Raheem Sterling që shënoi nga afërsia për 1-0.

Raheem Sterling . (Photo by Dave Thompson/Pool via Getty Images)

Menjëherë pas golit të pësuar, Reali u hodh në sulm për të gjetur golin e barazimit.

E madrilenët këtë gjë e arritën në minutën e 28-të, ku pas një aksioni të mirë Rodrygo asistoi për Benzeman që shënoi me kokë për 1-1.

Karim Benzema . (Photo by Oli Scarff/Pool via Getty Images)

Të dyja skuadrat kishin nga tri goditje brenda portës në pjesën e parë, por në pushim shkuan me rezultat të barabartë 1-1.

City e nisi fuqishëm edhe pjesën e dytë, kur krijuan tri raste të mira shënimi, por Realin e shpëtoi portieri Courtois.

Raheem Sterling, Ilkay Gundogan dhe Kevin de Bruyne rrezikuan për vendasit, por pa sukses.

Në minutën e 68-të, vendasit iu falën përsëri mbrojtësit Raphael Varane që bëri një tjetër gabim.

Francezi në tentim për ta rikthyer topin te portieri Courtois përfitoi Gabriel Jesus që shënoi me lehtësi për 2-1.

City – Real Madrid. (Photo by Shaun Botterill/Getty Images)

Deri në fund të ndeshjes, të dyja skuadrat patën disa raste të tjera, por që rezultati mbeti ai i minutës së 68-të.

. (Photo by Dave Thompson/Pool via Getty Images)

Kësisoj City kalon në çerekfinale pas dy fitoreve ndaj Realit dhe me rezultat të përgjithshëm 4-2 eliminon 13 herë kampionët e Evropës.

Në çerekfinale anglezët do të përballen me klubin francez Olympique Lyon që shkaktoi befasi të madhe duke eliminuar Juventusin. /Telegrafi/

Thellohet skandali – Florentino Perez takoi gjyqtarin para nisjes së El Clasicos

Vetëm pesë lojtarë janë

Vetëm pesë lojtarë janë "të paprekshëm" te Barcelona - të tjerët janë në shitje

A u vodh Barcelona në El Clasico? Cafu deklarohet shkurt dhe qartë

Publikohet biseda e gjyqtarit me dhomën e VAR-it për golin ‘fantazmë’ të Lamine Yamal

Bayerni shokon të gjithë me trajnerin i cili do ta drejtojë ekipin sezonin e ardhshëm

Është historia e futbollit dhe mbijeton si një shofer taksie: Makthi i persekutimit dhe internimit të Hakan Sukur