LAJMI I FUNDIT:

Putin dhe Macron bien dakord që termocentrali bërthamor Zaporizhzhia të vizitohet nga inspektorët e Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike

Putin dhe Macron bien dakord që termocentrali bërthamor Zaporizhzhia të vizitohet nga inspektorët e Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike

Presidenti rus Vladimir Putin si dhe presidenti francez Emmanuel Macron kanë rënë dakord që të zhvillohet një vizitë në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia nga inspektorët e Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), thotë Kremlini.

Gjatë telefonatës së tyre pak kohë më parë, Putini fajësoi Kievin për granatimet e fundit të objektit, thuhet tutje në deklaratë.

Ukraina ka ngritur më parë të njëjtën akuzë ndaj Rusisë.

Rusia refuzon thirrjen për të çmilitarizuar zonën e centralit bërthamor Zaporizhzhia
Lexo po ashtu Rusia refuzon thirrjen për të çmilitarizuar zonën e centralit bërthamor Zaporizhzhia

Ky termocentral bërthamor është më i madhi në Evropë.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres beson se dëmtimi i mundshëm në uzinën e Zaporizhzhia mund të jetë “vetëvrasje” dhe presidenti i Turqisë ka thënë se askush nuk dëshiron një tjetër Çernobil – aksidenti më i keq bërthamor në botë kur Ukraina ishte nën sundimin sovjetik. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Botë
Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Botë
Abazoviq thotë se do të mbështesë Serbinë në ndeshjen kundër Anglisë

Abazoviq thotë se do të mbështesë Serbinë në ndeshjen kundër Anglisë

Mali i Zi
Zelensky: Aeroplanët luftarak F-16 do të arrijnë shpejtë në Ukrainë nga Danimarka

Zelensky: Aeroplanët luftarak F-16 do të arrijnë shpejtë në Ukrainë nga Danimarka

Evropa
Amerikani u kollit, pastaj ndjeu një dhimbje në stomak - ngriti këmishën nga frika dhe pa një vrimë prej 7 centimetrash

Amerikani u kollit, pastaj ndjeu një dhimbje në stomak - ngriti këmishën nga frika dhe pa një vrimë prej 7 centimetrash

Amerika
Kalo në kategori