‘Email’- et kanë zbuluar se babai i Dua Lipës ka kontaktuar zyrtarët e Kupës së Botës dhe ka përfshirë veten për të ndihmuar në organizimin e ceremonisë së hapjes së turneut.

Reklama

Në mesazhet nga Mail on Sunday, Dukagjin Lipa, i cili drejton agjencinë e komunikimit “Republika” dhe përfaqëson vajzën e tij, ofroi të lidhej mes organizatorëve dhe muzikantëve.

Dua Lipa nuk mendohet të ketë qenë në dijeni të ndërveprimeve.

Dua Lipa (Foto: Wire Image)

Dokumentet detajojnë se si babai i këngëtares me origjinë nga Kosova, i njohur si Dugi, iu afrua për herë të parë organit kryesor të Kupës së Botës të Katarit, Komitetit Suprem për Dorëzimin dhe Trashëgiminë, në vitin 2020.

Reklama

Në mesazhet, të cilat zhvillohen gjatë gati dy viteve, 53-vjeçari thotë: “’Unë përfaqësoj vajzën time’ dhe mburret me suksesin e një prej ngjarjeve të saj të transmetimit të drejtpërdrejtë”.

Reklama

Ai gjithashtu flet për lidhjet e tij me artistë të tjerë si: Calvin Harris, Miley Cyrus, Shaën Mendez dhe Camila Cabello.

Dukagjin Lipa dhe Dua (Foto: Instagram)

Dua Lipa më vonë do të thoshte se do të refuzonte të luante në ceremoninë e hapjes për shkak të historisë së të drejtave të njeriut në Katar, ndërsa Lipa tha për Mail të dielën se nuk ishte në dijeni të kontaktit të tij me organizatorët.

Reklama

Në ‘email’-in e tij fillestar më 9 mars 2020, ai shkroi: “Unë përfaqësoj vajzën time, artisten Dua Lipa dhe kam dëshirë të diskutoj me Komitetin e Lartë planet për shfaqjet e artistëve për Kupën e Botës në Katar 2022”.

Në janar 2021, ai shkroi: “Unë thjesht doja të përcjell ‘email’-in tim të mëparshëm dhe po pyesja veten nëse do të ishte e mundur që ne të diskutonim çdo mundësi që do të lindte ku mund të ndihmojmë?”.

Reklama

Një ’email’ që Dukagjin Lipa i ka dërguar zyrtarëve të Botërorit në Katar

“Së fundmi transmetuam një performancë të drejtpërdrejtë të këngëve nga albumi i ri i Duas si dhe paraqitjet e artistëve të tjerë që kishin pesë milionë shikues, që ishte më i madhi ndonjëherë në botë për një ngjarje të transmetimit të drejtpërdrejtë”.

Të gjitha lajmet nga Dukagjin Lipa Të gjitha lajmet nga Dukagjin Lipa
Reklama

Një anëtar i komisionit u përgjigj: “Është fantastike të dëgjosh nga ty dhe e di se me paraqitjen e Duas, mbështetet nga njohuria se ajo është gjithashtu e interesuar”.

Në një deklaratë, Dugi tha: “Në vitin 2020 kam pasur disa shkëmbime me ‘email’ me ekipin e marketingut të Kupës së Botës të Katarit në kapacitetin tim personal si organizator i festivalit”.

Dua nuk ishte e përfshirë apo në dijeni për ato shkëmbime apo ndonjë bisedë tjetër.

Reklama

Një ’email’ që Dukagjin Lipa i ka dërguar zyrtarëve të Botërorit në Katar

Kur u prezantova, u dhashë atyre sfondin tim të plotë që përfshinte përfaqësimin tim të Duas. Por unë sqarova se nuk po flisja me ta me mendjen e saj dhe e bëra shumë të qartë kur më pyetën nëse pyetjet e mia kishin të bënin me Duan.

Reklama

Kjo ishte në fillim të vitit 2021, në një kohë kur Katari kishte bërë disa premtime (që nga fitimi i kontratës së Kupës së Botës) për të reformuar ligjet e tyre të punës dhe për të ndryshuar të dhënat e tyre të të drejtave të njeriut. Ndërsa biseda vazhdoi dhe Kupa e Botës po afrohej, u bë shumë e qartë se këto premtime nuk do të respektoheshin, kështu që unë ndalova së foluri me ta.

Reklama

“Që atëherë më kanë kontaktuar disa njerëz të lidhur me Kupën e Botës të Katarit, për të cilët e kam bërë të qartë se Dua nuk të përfshihej me ta”.

Reklama

Një ’email’ që Dukagjin Lipa i ka dërguar zyrtarëve të Botërorit në Katar

Këto vijnë pas deklaratës së fundit të Dua Lipës, e lindur në Londër, e cila u publikua për 87 milionë ndjekësit e saj në Instagram, duke pretenduar se një performancë në turneun e Katarit nuk ishte kurrë e rëndësishme.

Muajin e kaluar këngëtarja 27-vjeçare tha: “Aktualisht ka shumë spekulime se unë do të performoj në ceremoninë e hapjes së Kupës së Botës në Katar. Unë nuk do të performoj dhe as nuk kam qenë ndonjëherë e përfshirë në ndonjë negociata për të performuar”.

Reklama

Dua Lipa (Foto: Reuters)

Reklama

Dua ndërkaq ka përmbyllur turneun e “Future Nostalgia” me një koncert në Tiranë, për nder të 110 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. /Telegrafi/