PSG e Kylian Mbappe leksion Barcelonës e Lionel Messit në “Camp Nou”, parisienët me një hap në çerekfinale

PSG ka arritur të shënojë fitore të madhe ndaj Barcelonës në “Camp Nou” me rezultat 4-1 në ndeshjen e parë të 1/16 të Ligës së Kampionëve, ku shkëlqeu Kylian Mbappe me tre gola.

Edhe pse ndeshja nisi më mirë për Barcelonën të besuarit e Mauricio Pochettinos nuk u dorëzuan për asnjë çast, duke e rikthyer ndeshjen në të mirë të tyre.

I pari provoi Antoine Griezmann në minutën e 14-të, por goditja e tij nga afër ishte e turpshme.

PSG u kundërpërgjigj me Mauro Icardin, por as ky nuk qëlloi shënjestrën.

Në minutën e 26-të, Layvin Kurzaëa pengoi një lojtar në zonë dhe pasi ky moment i shikua në VAR u vendos për penallti.

Nga pika e bardhë doli të jetë i saktë Lionel Messi që shënoi për 1-0.

Pas tij rast të mirë që të ngritë epërsinë kishte Ousmane Dembel, por nuk ishte i saktë një një pozitë ideale.

PSG u kthye në lojë në minutën e 32-të, kur talenti i madh Kylian Mbappe arriti të shënojë për 1-1 pas asistimi të Marco Verrattit.

Para se të mbyllej pjesa e parë të dy skuadrat kishin edhe nga një rast, por rrjetat më nuk u prekën.

Edhe pjesa e dytë nisi furishëm me raste për Antoine Girezamnn dhe Moise Kean, por portierët ishin në vend.

Në minutën e 65-të PSG kaloi në epërsi (2-1).

Florenzi ktheu një top në zonë, që u devijua paksa nga mbrojtja, ndërsa Mbappe shënoi me një goditje të fortë për tokë (65’).

Nuk vonoi shumë dhe erdhi edhe goli i tretë për PSG-në.

Ishte italiani i ri Moise Kean që gjeti rrjetën për 3-1 me një goditje me kokë.

Se Mbappe ishte enigmë e pazgjidhur për mbrojtjen katalanase e tregon edhe rasti i minutës së 78-të, ku vetëm fati i mungoi.

Por francezi e kompletoi het-trikun në minutën e 86-të, duke shënuar gol shumë të bukur pas një asistimi të Julian Draxler (4-1).

Rezultat shumë i madh i PSG-së i arritur në fushë kundërshtare, që me një këmbë vetëm se ka kaluar në çerekfinale të Ligës së Kamapionëve. /Telegrafi/

Mbappe ‘konfirmon’ transferimin te Real Madridi, bleu vilën e legjendës së Los Blancos

Kështu do të duket Juventusi me Motta si trajner dhe Modricin si ‘gjeneral’ të mesfushës

Jurgen Klopp flet për herë të parë për përplasjen me Mohamed Salah

Skuadrat që përfitojnë më shumë nga fanellat e tyre – askush nuk mund të mposhtë numrin 1

Courtois është kthyer nga lëndimi, Ancelotti tregon se kush do ta ruajë portën ndaj Bayern Munich

Modric ka një “plan B” në rast largimi nga Reali Madridi, do të luante në Ligën e Kampionëve me fanellën e një gjiganti tjetër