LAJMI I FUNDIT:

Prona e Kanye Westit në gjendje të shkatërruar që pas divorcit të tij me Kim Kardashianin

Prona e Kanye Westit në gjendje të shkatërruar që pas divorcit të tij me Kim Kardashianin

Ferma e reperit Kanye West në Los Angeles në vlerë prej 2.2 milionë dollarësh (dy milionë euro) duket e shkatërruar pasi muret janë shembur dhe mbeturinat janë shpërndarë kudo.

Objekti i cili shërbeu gjithashtu si selia e tij e Shërbimit të së Dielës dhe Akademia Donda, u instalua në shtator 2020 dhe duket se është lënë të kalbet pas divorcit të çiftit Kim Kardashian dhe Kanye West, i cili u finalizua në nëntor.

West ndërtoi mure ndarëse rreth shtëpisë kryesore dhe konakut në pronën e izoluar. Tani muret rreth konakut janë rrëzuar, duke lënë pas një gardh teli me mbeturina të shpërndara përreth, shkruan DailyMail.

Pjesë të mureve rreth ndërtesës kryesore kanë rënë, duke lënë boshllëqe në gardh pasi pëlhura e bardhë që mbulon gardhin ka filluar të shpërbëhet.

Reklama

Rekuizitat shkollore, si daulle dhe trike, gjithashtu kanë mbetur pas nga ditët e Akademisë Donda.

West thuhet se jetonte në pronë me të dashurën e tij të atëhershme modele Irina Shayk, ndërsa ai e ktheu pronën në një strehë beqarie, ndërsa ish-gruaja e tij Kim Kardashian, 42 vjeçe, ka mbetur në rezidencën e tyre 60 milionë dollarëshe (55.4 milionë euro) në Calabasas me katër fëmijët e tyre.

Prona luksoze u ble nga krijuesi i hiteve në vitin 2018 dhe shtrihet në 1.25 hektarë.

Prona ka një ‘oxhak mahnitës me gurë të grumbulluar nga dyshemeja deri në tavan, dysheme të bukura të zbukuruara me drurë, tavane të mëdha të harkuar me trarë të hapur dhe suitë të gjerë master në katin përdhesë dhe banjë në stilin spa’.

Reklama

Raportohet se ka dy dhoma pritjeje në pronë me gjashtë dhoma gjumi dhe shtatë banja gjithsej.

Thuhet se ferma ndodhet tetë milje larg shtëpisë që ai ndante me Kimin në komunitetin e mbyllur të lagjes Hidden Hills në Hollywood.

Në marrëveshjen e divorcit, West ra dakord t’i transferonte Kardashianin prokurën e shtëpisë prej 4.5 milionë dollarësh (4.1 milionë euro) pranë vendit ku Kardashian jeton në Kaliforninë Jugore, sipas TMZ.

Kardashian tani do të jetë pronare e shtëpisë me pesë dhoma gjumi, e cila shtrihet në 3650 metra katrorë. Ajo pritet të shkatërrojë shtëpinë – të cilën West tha se e bleu për të qenë më afër fëmijëve të tij – pasi ajo ka nevojë për rinovime të shumta.

Përveç shtëpisë fqinje, Kim do të mbajë të drejtat e pronës prej 60 milionë dollarësh (55.4 milionë euro) në Hidden Hills, Kaliforni, ku ajo jeton me fëmijët, si dhe pronën në Idaho.

Reklama

Në pakt, West do të mbajë pronësinë e një shtëpie plazhi në Malibu prej 60 milionë dollarësh (55.4 milionë euro) që ai bleu në shtator të vitit 2021; një palë fermash që zotëron në Wyoming; 300 hektarë në Calabasas, Kaliforni; një shtëpi në Belgjikë; dhe shtëpinë në Chicago ku ai u rrit. /Telegrafi/