Barcelona është penguar edhe një herë nga problemet e saj financiare, pasi ata kanë dështuar me një marrëveshje transferimi për shkak të pamundësisë së tyre për të përfshirë një akord të detyrueshme në fund të një huazimi.

Se sa të këqija janë financat e klubit katalunas doli në dritë në verën e vitit 2021, kur Lionel Messi u detyrua të largohej nga klubi kur ata nuk mund ta nënshkruanin atë për një marrëveshje të re.

Që atëherë është parë si një veprim i vazhdueshëm balancues në “Camp Nou” kur bëhet fjalë për nënshkrimin e lojtarëve të rinj, me lojtarët aktualë që duhet të marrin zvogëlime pagash për të regjistruar lojtarë të rinj.

Barcelona do ta paraqes në FIFA rastin për dështimin e transferimit të Araujo në minutat e fundit Barcelona do ta paraqes në FIFA rastin për dështimin e transferimit të Araujo në minutat e fundit
Reklama

Ndërsa tifozët kanë vënë në pikëpyetje aftësinë e Chelseat për të nënshkruar kaq shumë lojtarë pavarësisht rregullave të Fair Play-it Financiar të UEFA-s, problemet e Barçës kanë të bëjnë më shumë me grupin e veçantë të ligjeve të Spanjës.

Reklama

Dhe përpjekja e tyre e fundit për të sjellë dikë në huazim në ditën e fundit të transferimit është goditur gjithashtu, sepse ata nuk mund të përballojnë një klauzolë në marrëveshje.

Sipas ekspertit të transferimeve, Fabrizio Romano, klubi tentoi të sillte mesfushorin e Fiorentinës, Sofyan Amrabat deri në fund të sezonit.

U refuzuan nga La Liga, por Barcelona fiton rastin në gjykatë dhe regjistron Gavin U refuzuan nga La Liga, por Barcelona fiton rastin në gjykatë dhe regjistron Gavin

Megjithatë, skuadra e Serisë A nuk do ta linte atë të shkonte pa një detyrim për ta blerë, dhe drejtuesit e ligës spanjolle nuk mund të përballonin të përfshinin një të tillë, që do të thotë se marrëveshja nuk mund të bëhej.

Reklama

Nuk do të kishte pasur asnjë avantazh që Fiorentina të huazonte një nga lojtarët e saj më të mirë pa asnjë garanci se do të merrnin një tarifë për të në të ardhmen.

Reklama

Amrabat bëri përshtypje për Marokun gjatë Botërorit, me afrikanët që u bënë skuadra e parë nga kontinenti i tyre që arrin në fazën gjysmëfinale.

Fiorentina refuzoi ofertën e Barcelonës për Amrabat, lojtari merr një vendim drastik Fiorentina refuzoi ofertën e Barcelonës për Amrabat, lojtari merr një vendim drastik

Ai padyshim bëri mjaft për të marrë interesimin nga gjigantët katalanas, pavarësisht shkëlqimit të Gavit dhe Pedrit në mesfushë.

Ata ka të ngjarë të kenë nevojë për një zëvendësim afatgjatë për Sergio Busquets në të ardhmen jo shumë të largët dhe ylli i Fiorentinës mund të ketë qenë ai lojtar. /Telegrafi/